Suriye Ürdün sınırında çatışma

Suriye Ürdün sınırında çatışma

Suriye-Ürdün sınırında gece saatlerinde tansiyon yine yükseldi. Sınır yakınlarında ateş açan Suriyeli askerlerle Ürdün askerleri arasında çatışma çıktı.

ÖLÜ YA DA YARALI YOK

Tel Shihab Turra bölgesinde çıktığı belirtilen çatışmada, ilk belirlemelere göre ölen ya da yaralanan olmadığı kaydedildi.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre silahlı araçların da kullanıldığı çatışma, Ürdünlü kaynaklar tarafından da doğrulandı.

Geçtiğimiz hafta da çatışmanın benzeri Lübnan sınırında yaşanmıştı. Suriye ordusu, Ürdün'e kaçmak isteyen Suriyelilere ateş açmış ve Lübnan askerlerinin ateşe karşılık vermesi üzerine 1 asker yaralanmıştı.

HALEP'TE ÖLÜM KALIM SAVAŞI

Öte yandan Suriye ordusu ile muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor. Halep'te kilit önemdeki Selahaddin mahallesinde kontrolü ele geçiren Suriye ordusu, diğer bölgelere yöneldi. Muhalif güçler ise, Halep'ten çekilmemek için direniyor.

Tanklarla birlikte Halep'in Selahaddin mahallesine giren ve kontrolü ele geçiren Suriye ordusu, şimdi muhalif güçlerin bulunduğu diğer semtlere yöneldi. Üç hafta süren direnişin ardından, kilit önemdeki Selahaddin'den çekilmek zorunda kalan Özgür Suriye Ordusu ise, diğer semtlerde direnmeye çalışıyor.

Selahaddin'deki çatışmalarda son 3 günde 250 kişinin öldüğünü söyleyen muhalif komutan, militanların kentin diğer bölgelerinde savaşmaya devam edeceğini belirtti.

BM: UZUN BİR İÇ SAVAŞLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Birleşmiş Milletler ise, "Suriye'de kimsenin kazanamayacağı bir savaş yaşanıyor" açıklaması yaptı. İran'ın dün düzenlediği Suriye konferansına bir mesaj gönderen BM Genel Sekreter Ban Ki-moon, "Ülkeyi mahvedecek uzun bir iç savaşla karşı karşıyayız" dedi.

1500 SIĞINMACI DAHA GELDİ

Yoğun çatışmaların yaşandığı Suriye'den kaçışlar da devam ediyor. Suriye'deki şiddet olaylarından kaçan 51'i asker, 15'i yaralı toplam bin 507 Suriyeli Türkiye'ye sığındı.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı, Bükülmez ve Kavalcık köylerinde sınıra gelen bin 507 Suriyeli, Türkiye'ye sığınma talebinde bulundu. Güvenlik önlemleri altında sınırdan minibüslerle alınan Suriyeliler, Reyhanlı Hac Konaklama Tesisleri'ne getirildi.

Grupta bulunan aralarında 2 albay, 1 yarbay, 1 yüzbaşı, 1 binbaşı, 1 üsteğmen, 1 teğmen, 2 başçavuşun da olduğu 51 asker ve aileleri Apaydın Kampı'na, diğer Suriyelilerin ise Kahramanmaraş'a gönderildiği öğrenildi.

Suriye'de şiddet olaylarının başlamasından bu yana Türkiye'ye sığınan mülteci sayısı 50 bini aşmış oldu.