Suriye ve İran'ın Türkiye planı ekonomiyi bozmak

gazwan

Türkiye ve Suriye vatandaşı olan Şişli’de şirketleri bulunan iş adamı Gazi Mısırlı (Gazwan Masri), Suriye muhalefetinin toplanmasındaki en önemli isimlerden biri.  Mısırlı, Halep'te yaşanan olaylara ilişkin Türkiye ile ilgili şaşırtıcı bir iddia ortaya attı.

İddiaya göre Esad ve İran, halkı varil bombalarıyla korkutarak kaçırmayı amaçlıyor. Öte yandan ÖSO'nun elinden Halep'i alıp Türkiye'ye yeni bir göç dalgası başlatarak Türkiye'nin ekonomisini bozmak da planlar arasında.

''ESAD VE İRAN'IN AMACI HALKI KORKUTUP TÜRKİYE'YE BİR GÖÇ DALGASI BAŞLATMAK''

Star'ın haberine göre; Halep’in durumunu anlatan Mısırlı, “Halep 5 milyonluk bir şehir. Savaşla birlikte daha da göç aldı. Beşşar Esad ve ortağı İran'ın amacı varil bombalarıyla halkı korkutup, ÖSO ‘nun elinden Halep’i alıp Türkiye’ye bir göç dalgası yaratmak. Bu da Türkiye’yi zorlayacak ve Erdoğan zorda kalacak. Asıl hedef Erdoğan. Çünkü başka şekilde meselenin çözülmediğini gördüler. Kobani konusuyla Kürt sorununa basınç yaptılar, sıra şimdi Halep’te. ÖSO, Esed rejiminin uçakları için istediği ABD füzelerini söz verilmesine karşın IŞİD’in eline yanlışlıkla geçti. Şimdi IŞİD en güçlü silahlara sahip, oyun da çok ortada” dedi.

TÜRKİYE DİKKATLİ OLMALI

Suriye’nin stratejisinin savaşın etkilerini bölge ülkelere yaymak olduğunu anlatan Mısırlı, “Amaç, Türkiye’ye kaldıramayacağı kadar mülteciyi gönderip, ekonomiyi bozmak. Bundan da hükümeti sorumlu tutumak. Ve ‘Erdoğan’ın politikaları sonucu oldu’ demek. Buna da ABD politikaları yardımcı oluyor. Türkiye bu konuda dikkatli olmalı” diye konuştu.