Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
413.002
-1.29%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Suriye: Yazılı garanti olmadan çekilmeyiz

  Suriye Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir garanti alınmadan ordunun şehirlerden çekilmeyeceğini bildirdi.
  • 08.04.2012 - 15:04
  Suriye: Yazılı garanti olmadan çekilmeyiz

  Suriye: Yazılı garanti olmadan çekilmeyiz #1

  Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye Özel temsilcisi Kofi Annan'ın şiddetin durdurulması konusunda Suriye yönetimine verdiği sürenin bitimine günler kala Şam yönetiminden ordunun şehirlerden çekilmesi konusunda bir açıklama geldi. Suriye yönetimi, "Ordunun yerleşim yerlerinden çekilmesi konusu yanlış anlaşıldı" diyerek, Annan'dan yazılı güvence istedi.

  YANLIŞ ANLAŞILDI

  Suriye'de yönetim karşıtı gösteriler 13'üncü ayını geride bırakırken ülkede kan akmaya devam ediyor. Artan şiddet sebebiyle çok sayıda Suriyeli başta Türkiye olmak üzere, Lübnan ve Ürdün gibi komşu ülkelere sığınırken BM ve Arap Birliği Suriye Özel temsilcisi Annan'ın Suriye yönetimine verdiği 10 Nisan tarihindeki sürenin dolmasına iki gün kaldı. Suriye yönetiminin başta kabul ettiği Annan planı ile ilgili olarak açıklama yapan Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihat Makdisi, ordunun yerleşim yerlerinden çekilme konusunun yanlış anlaşıldığını söyledi.

  10 NİSAN'DA ORDUNUN ŞEHİRLERDEN ÇEKİLECEĞİ HAVASI ESTİRİLDİ

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Makdisi, "Annan'ın BM Güvenlik Konseyi'ndeki girişimleri, sanki Suriye 10 Nisan tarihinde ordunun tüm şehirlerden çekileceği sözü verdiği havası estirildi. Bu tür yorum ve değerlendirmeler hatalıdır. Ayrıca Annan şu ana kadar Suriye yönetimine silahlı terör grupların silahların şiddetin her türlüsünü durduracağına, ülke genelinde elindeki silahları teslim edeceğine, Türkiye, Katar ile Suudi Arabistan'ın terör gruplarını silahlandırmaktan vazgeçeceğine yönelik şu ana kadar yazılı bir teminat vermedi." diyerek ordunun çekilmesi durumunda bu konularda yazılı bir teminat istedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir