Petrol
110.72
-0.05%
Euro
17.3035
1.57%
Dolar
16.1224
1.24%
Altın
964.78
1.68%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
478.190
-0.93%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C

  Suriye'de 250 bin çocuk açlıkla mücadele ediyor

  Uluslararası çocukları koruma örgütü Save The Children uyardı: Suriye'de abluka altındaki bölgelerde yaklaşık 250 bin çocuk aç.
  • 09.03.2016 - 10:54
  Suriye'de 250 bin çocuk açlıkla mücadele ediyor

  Suriye de 250 bin çocuk açlıkla mücadele ediyor #1

  Çocukları koruma örgütü Save The Children yetkilileri, Salı günü New York'ta açıkladıkları raporda Suriye'deki çocukların durumuna dikkat çekti. Abluka altındaki bölgelerde yaşam koşullarının zorlaştığına işaret eden örgüt yetkilileri, bundan da en çok çocukların etkilendiğini vurguladı.

  KALICI PSİKOLOJİK SORUNLARI VAR

  Raporda, abluka altındaki bölgelerde açlık çeken çocukların aynı zamanda tıbbi olanaklara erişemediği ve kalıcı psikolojik sorunlarla da karşı karşıya olduğu kaydedildi. Örgütün Suriye'den sorumlu direktörü Sonia Khush, "Çocuklar bir tür savaş kültürü içinde büyüyor ve bunun çocuklar üzerindeki uzun vadeli etkilerini tahmin etmek güç" diye konuştu. Çatışmanın başlangıç tarihi olan 15 Mart'ın yıl dönümünde yayınlanan raporda, pek çok çocuğun "ölmek için kendi sıralarını beklediğini" söylediği ifade edildi.

  "EKMEK BİLE BULAMIYORLAR"

  Hava saldırılarının büyük korku yarattığı vurgulanan raporda, açlıktan ölen çocukların olduğu, bazı ebeveynlerin de çocuklarını pişirdikleri yaprak ya da hayvan yemleri ile besledikleri ifade edildi. Abluka altındaki bir bölgenin yakınlarında yaşayan ve ismini açıklamak istemeyen bir örgüt çalışanı da insanların ekmek bile bulamadığını belirterek "Suriyeliler için ekmek hayatın çok önemli bir boyutu. Suriyeliler normalde her şeyle ekmek yer" diye konuştu.

  ÇİMENDEN ÇORBA YAPIP İÇİYORLAR

  Suriyelilerin bu nedenle hayatta kalmak için yeni yöntemler bulduğunu belirten örgüt çalışanı, çimenden çorba pişirdiklerini ya da bombalanmış binalardan topladıkları tahta mobilya parçalarını da ısınmak ve yemek pişirmek için kullandıklarını ifade etti.

  ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

  Raporda ablukanın kaldırılması çağrısında bulunan Save The Children, uluslararası toplumdan da bu bölgelere insani yardımları bir an önce ulaştırmalarını talep etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir