Petrol
98
-1.61%
Euro
18.4317
-0.54%
Dolar
17.9509
0.07%
Altın
1.037
0.51%
Borsa
2871
0.10%
Bitcoin
429.792
-3.51%
28ºC
İstanbul
Çok bulutlu 28 C

  Suriye'de 70 asker firar ederken vuruldu

  Suriye silahlı kuvvetlerininin, isyana katılmak isteyen 70 askeri öldürdüğü bildirildi
  • 20.12.2011 - 09:03
  Suriye'de 70 asker firar ederken vuruldu

  Suriye de 70 asker firar ederken vuruldu #1

  Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, olayın ülkenin kuzeybatısındaki İdlib vilayetinde yaşandığını, askeri üslerinden ayrılmaya çalışan askerlerin makinalı tüfek ateşi ile biçildiğini duyurdu.

  50 SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ

  Muhalif eylemciler gün boyunca Humus ve Dera gibi çeşitli noktalarda yaşanan çatışmalarda da 50 kadar sivilin öldüğünü söyledi.

  Eğer 120'yi bulan can kaybı yaşandığı teyit edilirse, pazartesi günkü olaylar Mart ayında rejim aleyhtarı eylemlerin başlamasından bu yana yaşanan en kanlı olaylar olacak.

  İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch, geçen hafta askerlere saf değiştirmeye yeltenen askerlere ateş açma talimatı verildiğini duyurmuştu. İdlib, askerlerin merkezi komutaya başkaldırdığı noktaların başında gösteriliyor.

  GÖZLEMCİLER İÇİN İMZA ATILDI

  Çatışmalar sürerken Şam yönetimi, ülkede şiddete son verilmesine yönelik Arap Birliği planı kapsamında ülkeye yabancı gözlemci girişini kabul eden bir protkole imza atıyordu.

  Arap Birliği barış planının uygulanmasını denetleyecek gözlemcilerle ilgili protokol, Mısır'ın başkenti Kahire'de imzalandı.

  BM Genel Kurulu ise Rusya tarafından getirilen bir karar tasarısını açık farkla onaylayarak Suriye'yi siyasi muhalefeti şiddet kullanarak bastırdığı için sert dille kanadı.

  Ulusal Konsey adlı Suriyeli muhalif oluşum, kararın fazla önem taşımadığını savunarak, bu adımı konunun BM Güvenlik Konseyi'ne gelmesini önlemeye yönelik bir manevra olarak niteledi.

  Muhalifler, hükümetin tankların kentlerden çekilmesini öngören Arap Birliği barış planı konusunda da samimi olduğuna inanmıyor.

  Anlaşma doğrultusunda ilk gözlemcilerin önümüzdeki bir kaç günde ülkeye ulaşması hedefleniyor.

  Bu arada hükümetin de askerlerini sokaklardan çekip, siyasi tutukluları salıverme, muhalefet ile uzlaşma görüşmeleri için masaya oturma gibi ek adımlar atması gerekiyor.

  Muhalif eylemciler ise Şam yönetimi demir yumruğunu gevşetirse, pek çok ülkede kontrolü derhal kaybedeceğini savunuyorlar.

  Suriye, Kasım ayından bu yana gözlemcileri kabul etmek konusunda ayak sürüyordu.

  Yerel Koordinasyon Komisyonları adlı muhalif örgüte göre, bu süre içinde Esad yönetimine bağlı kuvvetler 900 sivilin daha ölümüne yol açtı.

  Mart ayından bu yana ölen sivillerin sayısının ise beş bini aştığı tahmin ediliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir