Petrol
89.22
0.41%
Euro
18.2513
0.13%
Dolar
18.5474
-0.01%
Altın
1.012
-0.12%
Borsa
3392
0.00%
Bitcoin
367.349
2.46%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Suriye'de katliam

  Muhalifler, Humus'ta sabaha karşı onlarca sivilin öldürüldüğünü duyurdu.
  • 12.03.2012 - 14:33
  Suriye'de katliam

  Suriye de katliam #1

  Suriyeli muhalifler, bugün sabaha karşı Humus'ta büyük bir katliam yapıldığını duyurdu. Suriye Genel Devrim Konseyi'nden yapılan açıklamada 57 kişinin öldürüldüğü ve bunun yanı sıra kimliği belirsiz 43 cesede ulaşıldığı belirtildi. Konsey, operasyonların sürdüğü bölgelere uzaktan rastgele havan toplarıyla saldırıldığını ileri sürdü. Yaşananlarla ilgili bazı görüntüler sosyal medya aracılığıyla dünyaya ulaştırıldı.

  KATLİAM VE TECAVÜZ

  Humus'un Kerm El Zeytun bölgesinde güvenlik güçlerince öldürülenlerin 23'ünün kadın, 28'inin çocuk ve 6'sının erkek olduğunu aktaran konsey, bazı kadınlara tecavüz edildikten sonra çıplak olarak sokaklarda bırakıldığını, ordunun bir ayı aşkın bir süredir kentte düzenlediği operasyonlarda binlerce kişinin hayatını kaybettiğini, son günlerde kadın ve çocukların da hedef olduğu ve tutuklu merkezlerinde kızların tecavüze uğradığını belirtti.

  Çocukların annelerinin gözleri önünde öldürüldüğünü ve tecavüzlerin de aynı şekilde gerçekleştiğini ifade eden yerel aktivistler, dün geceden beri kentte neler yaşandığını hiç kimsenin bilmediğini, rejimin kentteki katliamlarının tüm dünyanın gözü önünde gerçekleştiğini söyledi.

  "30-40 TANK BÖLGEYE GİRDİ"

  Kerm El Zeytun'a yaklaşık bir kilometre mesafedeki Halidiye bölgesindeb Reuters haber ajansına ulşan Velid Fares adlı bir muhalif de 30 ila 40 tankın bölgeye girdiğini, Şahiba milislerinin 4 aileyi katlettiğini söyledi. Fares, öldürülenlerden 21'inin kimliklerinin tespit edildiğini de belirtti.

  Suriyeli muhalifler ayrıca, Dera'da, İdlib'in Mearratu Mısrin, Aşira ve Bab-ı Derib mahallelerinde şiddetli top atışlarının olduğunu bildirdi.

  İngiltere'de bukunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ise Humus'taki olaylarda 12 kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Örgüt ayrıca, ordunun muhaliflere karşı başlatığı operasyonlarda ülkenin kuzeyinde yer alan İdlib kentinde 20, Halep'te 4, liman kent Lazkiye, Dera ve Şam'da da birer kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

  SURİYE ORDUSU AY BAŞINDA KENTE GİRMİŞTİ

  Bir aya yakın süren kuşatma ve bombardımanın ardından Suriye ordusu, Mart başında Humus'taki muhaliflerin kontrolündeki bölgelere girmişti.

  Birleşmiş Milleteler, Suriye'de bir yıldır devam eden ayaklanmada şimdiye de 7500'den fazla insanın öldüğünü duyurmuştu. Suriye yönetimi ise Aralık ayında yaptığı açıklamada olaylarda 2000'den fazla güvenlik görevlisinin öldürüldüğünü duyurmuştu.


  Görüş Bildir