Euro
10.835
-0.14%
Dolar
9.2938
-0.4%
Altın
532.39
0.49%
Borsa
1.432
1%
Bitcoin
575.424
0.14%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Suriye'de Kürtlerle Esad rejimi arasında ateşkes

  Suriye'nin kuzeydoğusunda yer alan Haseke'de dün akşam saatlerinde ateşkes sağlandığı bildirildi.
  • 20.01.2015 - 04:37
  Suriye'de Kürtlerle Esad rejimi arasında ateşkes

  Suriye de Kürtlerle Esad rejimi arasında ateşkes #1

  Yakın Doğu Haber'den Hasan Sivri'nin haberine göre, Kürt haber ajansı ANHA da dün geceden beri Haseke'deki cephelerde sessizliğin hakim olduğunu aktardı. Kürtlere yakın ARA News'in Haseke'deki kaynaklarına dayandırdığı habere göre, pazar akşamı Şam'dan gelen üst düzey bir yetkili ile YPG'li komutanlar bir araya geldi ve 24 saatlik bir ateşkese imza attı. 24 saatlik ateşkesin ardından ''sürekli çatışmasızlığın'' devam etmesi için ayrıntıları konuşacaklarını da ifade eden taraflar, ateşkesin bozulması durumunda ise "bedelinin ağır olacağına" dikkat çekti.

  "ŞAM, YENİ BİR CEPHE İSTEMİYOR"

  Muhaliflere yakın kaynaklar ise Şam'dan gelen üst düzey yetkilinin General Ali Memlük olduğunu iddia ediyor. General Ali Memlük, Ulusal Güvenlik Ofisinin başında yer alıyor. Ali Memlük'ün aynı zamanda yönetim yanlısı Ulusal Savunma Güçlerinin (NDF) başındaki Fadi Hantuş'u tutuklattığı iddia ediliyor. Fadi Hantuş'un tutuklandığına dair iddia başka yerel kaynaklar tarafından da aktarıldı. Sivri, "Şam'ın Haseke'ye Ali Memlük'ü göndermesi, Şam'ın bu çatışmalara nasıl baktığına dair önemli işaretler veriyor. Şam'ın üst düzey yetkili ile Haseke'deki çatışmanın önüne geçmek istemesi, Kürtlerle çatışma veya yeni bir cephe istemediğini -en azından şimdilik- gösteriyor. Bölgedeki dengeler ise çatışmaların tekrar patlak vereceğini gösteriyor" sözleriyle Haseke'deki atmosferi aktardı.

  Bugün (dün) gerçekleştirilecek görüşmeye ise Kürt Aşiret Meclisinden Abdullah Fatimi, Kiliseler ve Sivil Barış Meclisinden George Tibu, siyasi isimlerden komünist ifadesi ile aktarılan Malul Amro, dinî yetkililer ve Haseke valisi katılacak.

  "ONU MUHALİF GİBİ PAZARLAMAK İSTİYOR"

  Muhalifler ise çatışmaların Moskova görüşmeleri öncesi bir oyundan ibaret olduğunu düşünüyor. Ocak ayında Moskova'da Suriye hükümeti ile muhaliflerin arasında başlayacak görüşmelerde PYD lideri Salih Müslim de yer alacak. Al Jazeera'ye konuşan muhalif Haseke Gençleri Birliği üyesi Abdülaziz Halife ''Rejim, ortağı YPG ile çatışarak Moskova görüşmeleri öncesi onu bir muhalifmiş gibi pazarlamak istiyor. Rejim ciddi olsaydı diğer Kürt noktalarını ve YPG tarafından ele geçirilen ardından PKK bayrağı asılan karakolu vururdu'' dedi.

  SURİYE ENFERMASYON BAKANI: YPG'Yİ DESTEKLİYORUZ

  ARA News'in Kamışlı muhabiri Dilşat Muhammed'in, Suriye Enformasyon Bakanı Müsteşarı Hüsam Devli ile yaptığı söyleşide Hüsam Devli ''Suriye YPG'ye askeri ve mali yardım yaptı. YPG'yi destekliyoruz. Kobani, Kamışlı, Dirbesiye ve Amude gibi bölgelerini korudular ve çok önemli işler yaptılar'' dedi.

  Devli Suriye'deki son durumu da şu şekilde değerlendirdi:

  ''Sahadaki son durum güzel. Suriye ordusu Deraa, Jobar gibi bölgelerde ve IŞİD'e karşı Deyr Zor'da ilerleme sağlarken, Kürt güçleri de Kobani ve Cezire bölgesinde güzel ilerlemeler sağladı."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir