Petrol
83.91
-1.68%
Euro
19.4066
-0.04%
Dolar
18.6336
0.02%
Altın
1.051
-0.01%
Borsa
4874
0.33%
Bitcoin
314.844
-0.19%
9ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 9 C

  Suriye'de savaşı canlı izlemek için servet veriyorlar

  İç savaş nedeniyle hayalet bir ülkeye dönüşen Suriye, maceracı turistlerin gözdesi oldu.
  • 19.03.2015 - 07:16
  Suriye'de savaşı canlı izlemek için servet veriyorlar

  Suriye de savaşı canlı izlemek için servet veriyorlar #1

  Suriye'de beşinci yılına giren iç savaş, kendine has bir ekonomi yarattı. Savaş ve hayatın iç içe geçtiği ülke, macera peşinde koşan turistlerin de gözde adresi oldu. Dünyanın farklı ülkelerinden birçok kişi savaşı yerinde yaşamak için binlerce doları gözden çıkararak Suriye'nin yolunu tutuyor. Maceraperestlerin ilk uğrak noktası ise güvenliğin kısmen sağlandığı Halep oluyor. Buraya giden turistler, taleplerine göre savaşın daha yoğun yaşandığı iç bölgelere dağıtılıyor.

  10 BİN DOLARA "SAVAŞI YAŞAYIN" SLOGANI

  Organizasyon ise bölgedeki savaşçılar tarafından yapılıyor. Hatta iddialara göre turistler için kurmaca çatışma sahneleri bile düzenleniyor. Dünyanın hemen her ülkesinden turist ağırlayan savaşçılar, bunun için internette özel siteler açmış durumda. "Savaşı yaşayın" sloganı ile müşteri arayan gruplara en fazla ilgiyi ise Japonya, İtalya ve ABD'lilerin gösterdiği ifade ediliyor. Ancak macera dolu Suriye turlarının bedeli hayli yüksek.

  Fiyatlar 2 ila 10 bin dolar arasında değişiyor. 3 günlük standart tarife ise 5 bin dolar. Fiyatların bu kadar yüksek olmasının en büyük sebebi ise birçok noktada güvenlik güçlerine dağıtılan rüşvetler.

  İŞ ADAMLARINA ZIRHLI MERCEDES

  Suriye'ye son dönemde ticari seyahatlerde de büyük artış yaşanıyor. İş adamlarının hedefinde Halep'te ortaya çıkan devasa talep var. Halep'e ulaşmak isteyenler Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan çıkış yapıyor. Yaklaşık 2 kilometre sonra araç değişimi yapılarak zırhlı Mercedes'lere geçiliyor. Halep'e kadar 8 ayrı noktada muhaliflere veya Esad güçlerine ödemeler yapılıyor. İş adamları şehir merkezlerinde güvenli otellerde konaklıyor.

  HALEP'TE GÜVENLİK SORUNU AZALDI

  Bölgenin tanınan firmalarından Alyamaç Turizm'in sahibi Cemal Alyamaç, son dönemde özellikle Halep ve Azez bölgelerinde ciddi bir güvenlik sıkıntısı kalmadığı bilgisini verdi. Bölge için uçak bileti satışı yaptıklarını belirten Alyamaç "19 yıllık turizm firmasıyız. Suriye'nin Halep-Azez-Kamışlı bölgelerinde halen acentelik faaliyeti yürütüyoruz. Suriye'ye gitmek isteyenlere günlük ortalama 20 uçak bileti satıyoruz. Suriyeli vatandaşlara ülkelerinin çeşitli bölgelerinden de satış yapıyoruz. Halep ve Azez'de şu an ciddi bir güvenlik sıkıntısı bulunmuyor" dedi.

  5 BİN DOLAR ÖDEYEN İŞ ADAMI VAR

  Bölgede, Türkiye'den Suriye'ye yolcu taşıyan özel taksiler var. Bu hizmeti veren Kilisli taksi şoförü Ali İsmail Yıldızhan, ağırlıklı olarak iş adamı taşıdığını söylüyor. Yıldızhan şu bilgileri veriyor:

  "Turist de götürüyorum ama iş adamları en iyi müşterimiz. Orada tanındığımız için bu yolculuğu güvenli şekilde sağlıyoruz. Ancak risk müşteriye ait. Cilvegözü Sınır Kapısı'dan geçtikten sonra araçlar değişiyor. Bölge insanlarıyla çalışıyoruz. Fiyatlar ise şartlara göre değişiyor. Halep'e 300 dolara götürüyoruz. Suriye'nin birçok noktasına transfer hizmetimiz var. 5 bin dolara da taşıdığımız durumlar oluyor."

  Bir başka taksici ise "Kendilerini instagram grubu olarak tanıtan bir ekip oldu. Aralarında Türk vatandaşları da vardı. Üç gün Suriye'de tehlikeli bir yolculuk yapıp geri geldiler. İnstagram için fotoğraf çekiyorlarmış. Sponsorları da varmış" dedi.


  Görüş Bildir