Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
348.065
6.43%
34ºC
İstanbul
Güneşli 34 C

  Suriye'de Türk tırına ateş açıldı

  Suriye'de Esad askerleri ile muhaliflerin silahlı çatışmasının ortasında kalan Hataylı sürücü zor anlar yaşadı.
  • 23.02.2012 - 18:53
  Suriye'de Türk tırına ateş açıldı

  Suriye de Türk tırına ateş açıldı #1

  Ürdün'den biber yükleyerek Ukrayna'ya gitmek üzere Suriye üzerinden Türkiye'ye gelirken Hama ve Humus yakınlarında Esad askerleri ve muhaliflerin silahlı çatışmasının ortasında kalan Hataylı TIR sürücü N.A. (30), TIR'ının dorsesine aldığı 7 kurşun izi ile sağ olarak Türkiye'ye ulaşmayı başardı.

  "ALLAH'A ŞÜKREDİYORUM"

  Olayın şokunu üzerinden atamadığı görülen TIR sürücüsü N.A., olayların ortasında kaldığını belirterek "80 araçla konvoy halinde geliyorduk. Humus'a 20 kilometre mesafede bulunan köprünün etrafında Suriye tankları vardı. Buradan ana yola çıktım. Kendimi olayların ortasında buldum. Bir anda karşılıklı çatışmayı gördük. Durmakla hareket etmek arasında verdiğim kararla hızla olay yerinden uzaklaştım. Güvenli bir yere geldiğimde TIR'ımın dorsesinde 7 tane kaleşnikof mermisi izi gördüm. Korktum. Bana isabet etmediği için Allah'a şükrediyorum" dedi.

  Daha sonra yolu üstündeki İdlip yakınlarından geçerken yine askerler ve sivil giyimli kişilerin çatışmasına rastladığını belirten N.A., kendisinden sonra konvoyda bulunan birkaç TIR'ın da isabet aldığını belirterek, Türk sürücülerine herhangi bir şey olmadığını, sadece araçlarının kurşunlara hedef olduğunu ifade etti. İdlip yolu üzerinde tankları gördüğünü, asker ve tankların bölgede sürekli durdurduklarını belirten N.A., "Korkulu anlar yaşadık. Çatışmaların yakınında olduğumuz için bir an öleceğimizi sandık. Çok şükür Türkiye'ye ulaştım. Artık Ortadoğu ülkelerine gitmeyi düşünmüyorum" diye konuştu.

  N.A., Cilvegözü sınır kapısına 6 kilometre mesafede Suriye ordusuna ait çok sayıda asker ve tank olduğunu da söyleyerek "Suriye'de açıklanandan daha fazla ölü ve yaralı var. Tam olarak yansıtılmıyor, ama sayı ifade edilenden fazla" dedi.

  TIR sahibi Mehmet Yumuşak, Suriye'de şiddetini giderek arttıran olaylardan dolayı bundan böyle can güvenlikleri olmadığı için sürücülerinin başta olmak üzere araçlarını göndermemeye kararlı olduklarını söyleyerek şöyle dedi; "Araçlarımızı sürücülerimizi göndermeyeceğiz. Araçlarımızı gasp edip sürücülerimize zarar veriyorlar. Ellerinden geldiği kadar zarar vermeye ve öldürmeye kalkışıyorlar. Bizim dışımızda kurşunlanmış üç TIR daha var. Paralarımızı alıyorlar."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir