Petrol
112.05
0.01%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
488.060
2.51%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C
  Suriye'deki Kürt Federasyonu'na Barzani'den ilk yorum

  Suriye'deki Kürt Federasyonu'na Barzani'den ilk yorum

  IKBY Başkanı Mesud Barzani, Suriye'nin kuzeyinde ilan edilen federasyonla ilgili "Kürtlerin başına ne gelecek bilmiyorum" dedi.
  • 17.03.2016 - 15:48

  Suriye deki Kürt Federasyonu na Barzani den ilk yorum #1

  PKK'nın Suriye'deki kolu olan PYD, ülkenin kuzey bölümünde federasyon ilan etti. Federasyona Esad yönetimi tepki gösterirken, Kuzey Irak'taki Kürdistan lideri Barzani Kürtlerin Suriye'de savaş aracı olarak kullanıldığını kaydetti.

  KÜRTLERİN BAŞINA NE GELECEK BİLMİYORUM

  Sky News Arapça televizyonuna konuşan Barzani, "Savaşın sona ermesinden sonra Kürtlerin başına ne gelecek, bilmiyorum. Çünkü ne Suriye yönetimi ne de muhalifler, Kürt haklarını tanıyor" dedi.

  Söz konusu durumu büyük bir sorun şeklinde nitelendiren Barzani, şunları kaydetti: "

  Kürtler bu yüzden çok şey kaybetti. Ne rejimle bir anlaşmaları var ne de muhaliflerle. Ne rejim Kürtlerin haklarını tanıyor ne de muhalifler. Nasıl bir yöne doğru gittiklerini bilmiyorum. Rojavalı Kürtler (Suriye Kürtleri) bir savaş aracı olarak kullanılıyor. Savaş bittikten sonra kaderleri ne olacak bilemiyorum."

  BİR KARDEŞLERİ OLARAK SURİYELİ KÜRTLERE ÜZÜLÜYORUM

  Barzani, Suriye'deki Kürtler arasında birliğin oluşması için olayların başında tüm imkanlarını seferber ettiğini hatırlatarak, "Suriye olaylarının başında kardeşleri olarak tüm Kürt taraflarıyla görüştüm. Onların işine karışamam, sadece bir kardeşleri olarak onlara üzülüyorum. Onlardan birlik olup rejime karşı mı taraf mı olduklarına karar vermelerini istedim" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir