Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.359
0.13%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Suriye'den ABD'ye IŞİD'i beraber vuralım teklifi

  Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ABD'ye "Bizimle koordineli şekilde Suriye'deki IŞİD mevzilerine saldırı düzenleyin" teklifinde bulundu.
  • 26.08.2014 - 10:44
  Suriye'den ABD'ye IŞİD'i beraber vuralım teklifi

  esad

  ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’nin geçen hafta Irak ve Suriye’de terör estiren İslam Devleti içien sarf ettiği “Suriye’dki üslerine saldırılmadan yenilgiye uğratılamaz” sözleri tartışılırken Şam yönetiminden Batı’ya “işbirliği” teklifi geldi.

  ABD'YE IŞİD'İ BERABER VURALIM DESTEĞİ

  Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ABD de dahil olmak üzere uluslararası toplum ile birlikte “terörizmi alt etmeye” hazır olduklarını, ancak ülke toprakları içinde yapılacak herhangi bir saldırının Beşar Esad rejimi ile koordineli olması gerektiğini söyledi.

  ÇİFTE STANDARTLAR BULUNMADIĞINDAN EMİN OLMALIYIZ

  Şam rejiminin ABD ve İngiltere ile çalışmaya hazır olduğunu belirten Muallim, “Ancak işbirliğinin ciddi olduğundan ve çifte standartlar bulunmadığından emin olmalıyız. Suriye’nin egemenliğinin herhangi bir ihlali, saldırı olacaktır” diye konuştu. Suriye’nin ABD uçaklarını düşürme kapasitesi olup olmadığı sorulduğunda ise "Eğer öncesinde koordinasyon yoksa bu olabilir. Böyle bir senaryoyu engellemek için uluslararası işbirliği öneriyoruz" dedi.

  ABD SURİYE'YE HAVA SALDIRISI DÜZENLEME SİNYALİ VERMİŞTİ

  Tam bir yıl önce, ABD Başkanı Barack Obama, Esad rejiminin kimyasal silah kullandığı gerekçesi ile Suriye’ye sınırlı hava saldırısı düzenleme sinyali vermiş, ancak kimyasal silahların imhası anlaşmasıyla müdahale rafa kalkmıştı. Dempsey ise dünkü açıklamasında, "Bölgedeki kilit müttefikleri Ürdün, Türkiye ve Suudi arabistan’ın kendilerine IŞİD’i ezmekte yardım edeceklerine inandığını" söyledi. ABD’de yayımlanan New York Times gazetesi de başyazısında Dempsey’e benzer şekilde ‘bölgesel askeri işbirliği’ çağrısında bulundu.

  TABKA SAVAŞI'NDA 500 ÖLÜ

  Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, Rakka yakınlarındaki Tabka hava üssünün kontrolü için IŞİD ve Ordu arasında yaşanan 6 günlük çatışmada 500 kişi öldü. Kritik önemdeki üs IŞİD’in eline geçerken çatışmalarda 170 Suriye askeri, 346 da militanın öldüğü belirtildi. Üssün düşmesinin ardından militanlar konvoyla zafer turuna çıktı.

  "İNFAZ VİDEOSU MONTAJ OLABİLİR"

  Amerikalı gazeteci James Foley’nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanı tarafından kafası kesilerek öldürülmesine ilişkin 4 dakika 40 saniyelik video görüntülerinin bir kısmının kurmaca olabileceği ileri sürüldü. Times gazetesine konuşan ismi açıklanmayan bir görüntü uzmanı “Bence bu sahnelenmiş bir görüntü. Gazeteci, kamera durdurduktan sonra infaz edilmiş olabilir” dedi. Times, Foley’yi görüntüdeki İngiliz aksanlı ve siyah giyinmiş militanın değil; başka bir militanın öldürmüş olabileceği iddiasına yer verdi.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir