Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.787
2.05%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Suriyeli mülteci sayısı 86 bine ulaştı

  BM, Suriye'den Türkiye, Irak, Ürdün ve Lübnan'a sığınanların sayısının 86 bine ulaştığını açıkladı.
  • 19.06.2012 - 22:09
  Suriyeli mülteci sayısı 86 bine ulaştı

  Suriyeli mülteci sayısı 86 bine ulaştı #1

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un siyasi işlerden sorumlu yardımcılarından Oscar Fernandez-Taranco, Suriye'de zamanın gitgide azaldığını ve Suriye hükümetinin 6 maddelik Annan Planı'nı uygulamada ana sorumluluğa sahip olduğunu söyledi.

  ŞİDDETİN DURMASINI TEMENNİ EDİYORUZ

  BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) aylık Ortadoğu toplantısında konuşma yapan Genel Sekreter yardımcılarından Oscar Fernandez-Taranco, Suriye'deki BM Gözlemci Misyonu'nun (UNSMIS) başı General Robert Mood'un ilerleyen saatlerde BMGK'ya bilgi vereceğini bildirdi.

  BM'nin Suriye'de şiddetin durması ve krize barışçıl çözüm bulunması yönünde çabalarını sürdürdüğünü belirten Fernandez-Taranco, Genel Sekreter Ban'ın Suriye'de son dönemde şiddetin ve insan ölümlerinin artmasından derin endişe duyduğunu ifade etti.

  ''Özellikle Humus'ta durum alarm verici. Daha da tırmanan ve insanların daha fazla cefa çekmesine yol açan ihtilafın iç savaşa dönüşmesini engellemek için uluslararası toplum acil olarak beraber hareket etmeli'' diye konuşan Fernandez-Taranco, ''Suriye'de zaman azaldığı, bu kapsamda Suriye hükümeti, istikametini değiştirmede ve Annan Planı'nı uygulamada ana sorumluluğa sahip'' ifadelerini kullandı.

  Suriye'de hükümet güçleri tarafından bombardımanların ve ağır silah kullanımının devam ettiğini, bunların derhal sona ermesi gerektiğini vurgulayan Fernandez-Taranco, ''Suriye'de şiddetin durması tüm tarafların yükümlülüğü'' dedi.

  Fernandez-Taranco bu kapsamda Genel Sekreter ve BM-Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın çabalarının devam ettiğini hatırlatarak, Ban ve Annan'ın, Suriye'de tarafların Annan Planı'na uymaları yönünde baskı kurulmasını amaçlayan tavsiyelerinin BMGK tarafından bir an önce dikkate alınıp uygulanması gerektiğini de belirtti.

  Annan, 7 Haziran'da BMGK'ya verdiği brifingde Suriye krizini çözmek amacıyla ''Temas Grubu'' kurulması önerisinde bulunmuştu.

  MÜLTECİLERİN SAYISI 86 BİNE ÇIKTI

  Bu arada Fernandez-Taranco, Suriye'den kaçan ve komşu ülkelere sığınanların sayısının hızla artığına da işaret ederek, ''Suriye'den Türkiye, Irak, Ürdün ve Lübnan'a sığınanların sayısı 86 bine ulaştı ve bu sayı artmaya devam ediyor'' dedi.

  Hafta sonunda Suriye'de artan şiddet olaylarından dolayı faaliyetlerini askıya alan UNSMIS'in başı General Robert Mood, BMGK'ya bugün ilerleyen saatlerde ülkedeki duruma ilişkin bilgi verecek.

  Genel Sekreter Ban'ın barışı koruma operasyonlarından sorumlu yardımcısı Herve Ladsous'un da basına kapalı yapılacak toplantıda hazır bulunacağı bildirildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir