Euro
10.2037
0.63%
Dolar
8.7046
0.67%
Altın
488.4
0.08%
Borsa
1.419
0%
Bitcoin
401.700
-2.88%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  Suriyeliler sandık başına gidiyor

  Suriyeliler sandık başına gidiyor

  Suriye'de bugün rejim kontrolündeki bölgelerde genel seçim düzenleniyor.
  • Ajanslar
  • 13.04.2016 - 09:03

  Parlamento üyelerinin belirleneceği seçim, yoğun güvenlik önlemleri altında yapılıyor.

  BM, SEÇİMLERE İLGİSİZ

  Suriyeli muhaliflerin kabul etmediği seçimlere Birleşmiş Milletler (BM) de "ilgisiz". BM, Suriye rejiminin yarın düzenleyeceği genel seçimlerle ilgilenmediklerini, odak noktalarının Cenevre'deki müzakereler olduğunu bildirdi.

  Suriyeliler sandık başına gidiyor #1

  "İLGİLENMİYORUZ"

  BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, basın toplantısında AA'nın sorusu üzerine yaptığı açıklamada, BM olarak Cenevre'de yarın devam edecek müzakerelere odaklandıklarını ve bunu sürdüreceklerini belirtti. "Biz söz konusu seçimlerle ilgilenmiyoruz" diyen Haq, tarafların karşılıklı olarak iyi niyetle çözümü müzakere etmelerini istediklerini söyledi.

  Suriyeliler sandık başına gidiyor #2

  ABD: SONUÇLARINI TANIMAYACAĞIZ

  ABD yönetimi de Suriye’de rejimin yapacağı genel seçimlerden çıkacak sonucu tanımayacağını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, kendileri için bu seçim sonucunun geçersiz olacağını söyledi.

  Yetkili, Esad rejiminin, iç savaşın başlaması sonrasında milyonlarca Suriyelinin evlerini terk ettiği ülkede bugün yapacağı seçimin Suriye halkını temsil ettiğini düşünmediklerini belirtti.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, düzenlediği basın toplantısında, Cenevre’de bugün yapılması planlanan Suriye görüşmeleriyle aynı tarihte gerçekleştirilecek seçimin sonuçlarını “meşru” görmediklerini ifade etmişti. Toner, “Temsiliyet anlamında bu seçimi meşru görmüyoruz. Bu seçimler Suriye halkının iradesini temsil etmiyor” değerlendirmesinde bulunmuştu.

  Suriyeliler sandık başına gidiyor #3

  SEÇİME GİREN PARTİLER

  Seçime Baas, Suriye Milliyetçi ve Sosyalist Partisi, Komünist Parti gibi eski partilerin yanı sıra adlarını henüz fazla duyuramamış yeni partiler ve kriz süresince kurulan yeni oluşumlardan da çok sayıda aday katılıyor. Ancak 250 sandalyeli Suriye Halk Meclisi için yarışan 11 bin adayın büyük kısmı bağımsız.

  BAĞIMSIZ ADAY SAYISI FAZLA

  Bağımsız aday sayısının fazla olmasını "çok partili siyasi hayat ve siyasette çok seslilik" olarak değerlendirenler var. Ancak Suriye'de siyasi hayatı uzun yıllar tek parti ve ideloji şekillendirdi, ve bu anlayış sağ, merkez sağ, sol gibi siyasi hatların oluşmasını engelledi.Suriyeliler sandık başına gidiyor #4

  Ayrıca 2011'den beri kurulan onlarca yeni parti ve oluşumun henüz ideolojik çerçevesini şekillendirememesi ya da halkta karşılık bulmamasının da, kendini ifade edecek bir adres bulmakta zorlananları bağımsız adaylığa ittiği biliniyor.

  ÜLKEDEKİ SAVAŞA RAĞMEN ÇOK SAYIDA SANDIK KURULDU

  Seçimlere katılan adayların tümü ülke içinden. Suriye dışında örgütlenen sivil muhalefetten aday yok. Seçmen sayısının resmen açıklanmadığı ülkede savaşa rağmen çok sayıda yerde seçim sandıkları kuruldu.

  Ancak IŞİD'in elindeki Rakka ile Nusra Cephesi ve Ahrar u Şam'ın kontrolündeki İdlip kentlerinde sandık kurulamıyor. Kamışlı ve Haseke gibi geçtiğimiz günlerde PYD öncülüğünde ilan edilen Kuzey Suriye Federasyonu içinde kalan bölgelerde de sadece Suriye yönetiminin kontrolündeki yerlerde sandıklar açılıyor.

  Suriyeliler sandık başına gidiyor #5

  EKONOMİK SEÇİM VAATLERİ

  Yine seçim kampanyası boyunca verilen vaatler, öne çıkan sloganlar da 2011 öncesine göre oldukça farklı. Beş yıldır devam eden savaş nedeniyle ekonomisi ağır zarar gören ülkede halkın alım gücü hızla düştü. Seçim vaatleri arasında ekonominin düzeltilmesi için çalışma vurguları öne çıkıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir