Dolar
6.9696
0.243%
Euro
8.2272
0.4309%
Altın
1991.18
0.7264%
Borsa
1087.79
-3.4705%
G. Altın
446.28
1.0247%
Bitcoin
78156.96
-1.3863%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Suriyelileri bu kez de açlık ve soğuk vuruyor

  Şiddetli çatışmaların arasında ezilen Suriye halkı bu kez 'farklı bir düşman'la savaşıyor.
  • 09.01.2013 - 03:27
  Suriyelileri bu kez de açlık ve soğuk vuruyor

  Suriyelileri bu kez de açlık ve soğuk vuruyor #1

  Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), 1 milyon Suriyeli'nin yiyecek ihtiyacını karşılayamadığını açıkladı. WFP Sözcüsü Elisabeth Byrs, Arap Kızılayı'nın yiyecek ihtiyacı olduğunu açıkladığı 2.5 milyon Suriyeli'nin 1.5 milyonuna yardımda bulunabildiklerini duyurdu.

  AÇLIKLA MÜCADELE

  Güvenlik sorunu nedeniyle Tartus Limanı'nın kullanılamadığını ve vatandaşlara yiyecek ulaştırılamadığını söyleyen Byrs, Humus, Halep, Tartus ve Kamışlı'daki personelin de güvenlik sorunu yüzünden geçici olarak geri çekildiğini ifade etti.
  IRAK Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani de yardımların sınırdan geçişinde gerekli imkanların sağlanması talimatını verdi. Barzani'nin talimatları çerçevesinde IKYB'nin Suriye'den Irak'ın kuzeyine sığınan on binlerce Suriyeli'ye ev sahipliği yaptığı ve Suriye'deki vatandaşlara yakıt ve temel ihtiyaç yardımlarını ulaştırmak için uygun bir mekanizma bulmaya çalıştığı kaydedildi. Açıklamada, Barzani'nin sınırdan yardımların geçişi sırasında silah ve uyuşturucu kaçakçılığına fırsat verilmemesi yönünde uyarıda bulunduğu da bildirildi. IKYB'nin Suriye sınırını kapattığına dair iddialar da yalanlanırken, bölgeye sığınan Suriyeliler'in sayısının 60 bine ulaştığı belirtildi.

  HALEP DÜŞECEK

  Halep'te muhalif Şehba örgütünün lideri Abu Hamza, askeri havaalanının kuşatıldığını ve kentin çok kısa sürede ele geçmesinin beklendiğini açıkladı. Hamza, ordunun savunmaya geçtiğini belirtti.

  Esad'ın yol haritasına muhalefettenn de olumsuz yanıt geldi. Suriye Ulusal Konseyi Başkanı George Sabra 'Esad çekilmedikçe diyalog mümkün değil'
  dedi. Sabra 'Esad yeni bir öneri değil ezberlediklerimizi anlattı. Problemin kaynağı bizzat kendisi. O çekilmedikçe çözüm olamaz' ifadelerini kullandı.

  Görüş Bildir