Petrol
93.09
-0.30%
Euro
18.4196
0.31%
Dolar
18.5771
-0.27%
Altın
1.024
-0.09%
Borsa
3546
1.77%
Bitcoin
377.068
0.23%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Suriye'nin kaderi Annan'ın ellerinde

  BM Genel Kurul Başkanı En Nasır: BMGK, Sayın Annan'ı dinledikten sonra nasıl tepki verecek, göreceğiz.
  • 07.06.2012 - 01:27
  Suriye'nin kaderi Annan'ın ellerinde

  Suriye nin kaderi Annan ın ellerinde #1

   

  BM Genel Kurul Başkanı Nasır Abdülaziz En Nasır, Suriye'deki krizi çözmek için bundan sonraki adımın ne olacağına BM'ye üye devletlerin karar vereceğini belirterek, ''Yarın hepimiz Sayın Kofi Annan'ı dinleyeceğiz'' dedi.

  BM Genel Kurul Başkanı En Nasır, BM'de basın toplantısı düzenledi ve Suriye'deki krize ilişkin soruları yanıtladı.

  Suriye'deki durumla ilgili BM-Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'dan, yarın BM Genel Kurulu'na bilgi vermesini istediğini dile getiren En Nasır, ''Kofi Annan'ın yetkisi 16 Şubat'ta Genel Kurul tarafından alınan 66/253 sayılı karara dayanmaktadır. O yüzden bize bilgi vermesi gerekiyor'' diye konuştu.

  En Nasır, yarın BM Genel Kurulu'nda yapılacak toplantıya Annan'ın yanı sıra BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay'in de katılacağını söyledi.

  Suriye'deki durumun hayal kırıklığı uyandırdığını ve Hula'daki katliamı şiddetle kınadığını dile getiren En Nasır, Arap ülkelerinin çoğunluğunun Annan Planı'nı desteklediğini, bu durumun da son Doha toplantısında ortaya çıktığını vurguladı.

  En Nasır, ''Ancak Arap ülkeleri hem BM Güvenlik Konseyi (BMGK) hem de Genel Kurulun daha fazla harekete geçmesini istiyor. Bu ülkeler Suriye'de olan bitenden rahatsız'' dedi.

  ''Annan Planı'nın sorunu rejim değişikliğini istememesi mi?'' sorusu üzerine En Nasır, ''Burada rejim değişikliğinden bahsetmiyoruz. Biz şiddetin sona ermesini ve Annan Planı'nın tam olarak uygulanmasını istiyoruz. Bu konuda olumlu bir adım atılmıyor, hala şiddet devam ediyor. Bu, kabul edilemez'' ifadesini kullandı.

  En Nasır, bundan sonraki adımla ilgili sorulara karşılık, ''Bundan sonraki adımın ne olacağına BM'ye üye devletler karar verecek. Yarın hepimiz Sayın Kofi Annan'ı dinleyeceğiz. Daha önce kendisi de 6 maddelik planının bir yere gitmediğini söylemişti'' diye konuştu.

  ULUSLARARASI TOPLANTI VE TEMAS GRUBU

  En Nasır, Rusya'nın Suriye krizinin çözümü konusunda uluslararası toplantı düzenlenmesi önerisini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, Suriye'deki şiddeti sona erdirmeye yönelik bu tür yeni girişimlerden memnuniyet duyduğunu söyledi.

  En Nasır, ''Annan Planı'nın güçlendirilmesi kapsamında, Suriye'deki siyasi geçiş sürecinin, İran'ın da aralarında bulunduğu bir 'Temas Grubu' tarafından müzakere edilmesinin öngörüldüğüne'' yönelik haberlerin anımsatılması üzerine ise şunları kaydetti:

  ''Suriye konusunda bu tür temas grupları ya da dostlar grupları oluşturulması BM Genel Kurul Başkanına düşmez. Yarın hepimiz Sayın Kofi Annan'ı, Sayın El Arabi'yi, Sayın Pillay'i ve Sayın Ban'ı dinleyeceğiz. Dediğim gibi Suriye'de bundan sonraki adımın ne olacağına BM Genel Kurulu üyeleri karar verecek. Ya da BMGK, Sayın Annan'ı dinledikten sonra nasıl tepki verecek, göreceğiz. Sayın Annan'ın ne diyeceğini ve El Arabi'nin bizden ne isteyeceğini henüz bilmiyoruz. Bakalım bütün bunlara BM'ye üye devletler nasıl tepki verecek ve ne yapmaya karar verecekler, hep beraber göreceğiz.''


  Görüş Bildir