Euro
11.1299
0.93%
Dolar
9.6062
1.33%
Altın
556.21
1.51%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
585.000
2.44%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Suudi Arabistan savunma harcamalarını artırıyor

  Bölgesel istikrarsızlıklar ve çatışmalar nedeniyle yükselen tehdit algısı, Suudi Arabistan'ın savunma harcamalarının artmasına neden oldu.
  • AA
  • 26.06.2015 - 13:56
  Suudi Arabistan savunma harcamalarını artırıyor

  Suudi Arabistan, bölgesel gelişmeler karşısında artan tehdit algısıyla askeri harcamalarını 2010 sonrası dönemde istikrarlı olarak artırdı.

  SİLAH ALIMINDA ZİRVEDE

  Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşe rağmen silah alımında zirvedeki yerini koruyan Riyad yönetimi, imzaladığı milyar dolarlık anlaşmalarla dikkat çekmeye devam ediyor.

  FRANSA'DA 11,5 MİLYONLUK ANLAŞMA

  Suudi Arabistan'ın iki gün önce Fransa ile imzaladığı havacılık ve enerji dahil çeşitli alanları kapsayan 11,5 milyar dolarlık anlaşma, gözleri yeniden Riyad yönetiminin bu minvaldeki harcamalarına çevirdi.

  Anlaşmayla Suudi Arabistan, Fransız Airbus şirketinden 30 yolcu uçağının yanı sıra 500 milyon dolar değerinde 23 adet H145 tipi çok amaçlı helikopter satın alacak.

  Suudi Arabistan savunma harcamalarını artırıyor #1

  HELİKOPTERLER ABD ORDUSUNDA DA KULLANILIYOR

  Genel olarak sivil amaçlar için kullanılan H145 tipi helikopterler, devriye ve askeri operasyonlar için de tercih ediliyor. Balistik ve güdümlü füzelerin yanı sıra makineli tüfek de taşıyabilen H145'ler ABD ordusunda da kullanılıyor. Anlaşma, iki nükleer reaktörle ilgili fizibilite çalışmasını, nükleer atık ve eğitim konularını da içeriyordu.

  Yaptığı askeri harcamalarla dikkatleri üzerine çeken Suudi Arabistan, son dönemdeki en önemli sınavını Yemen'de Husilere karşı veriyor.

  Suudi Arabistan savunma harcamalarını artırıyor #2

  ASKERİ HARCAMALAR YÜZDE 17 ARTTI

  "Kararlılık Fırtınası" ve "Umuda Dönüş" operasyonlarıyla Husi karşıtı koalisyonun liderliğini üstlenen Suudi Arabistan, Suriye ve Irak'ta DAEŞ'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyonda da aktif görev almıştı.

  Son dönemde silah ithal eden ülkeler listesinin üst sıralarında yer alan Riyad yönetimi, 2014 yılında ham petrol fiyatının yarıya düşmesine rağmen askeri harcamalarını yüzde 17 oranında artırdı.

  SİLAH İTHALATINDA BİRİNCİ SIRAYA YÜKSELDİ

  Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) yayımladığı 2014 yılı askeri harcama raporları, Riyad yönetiminin 80,8 milyar dolarla ABD, Çin ve Rusya'nın ardından dördüncü sırayı aldığını ortaya koydu. Suudi Arabistan, SIPRI'nin silah ticaretiyle ilgili 2014 raporunda ise 2010-2014 yılları arasında Hindistan'ın ardından silaha en çok para veren ikinci ülke oldu.

  Riyad yönetimi, ABD merkezli uluslararası enerji danışmanlık şirketi Bilgi Yönetimi Hizmetleri'nin (IHS) 2014 yılı raporunda, Hindistan'ı da geride bırakarak en fazla silah ithal eden ülke sıralamasında birinci olmuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir