Euro
9.4189
-0.66%
Dolar
7.8974
-0.69%
Altın
460.7
-0.27%
Borsa
1.334
0.67%
Bitcoin
134.810
-11.82%
11ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 11 C

  Tacikistan Afganistan'ın elektriğini kesti

  Tacikistan, ülkedeki elektrik kıtlığından dolayı Afganistan'a elektrik enerjisi ihracatını geçici olarak durdurdu.
  • 13.10.2012 - 01:04
  Tacikistan Afganistan'ın elektriğini kesti

  Tacikistan Afganistan ın elektriğini kesti #1

  Barki Tajik (Tacik Enerji) İşletmesi Basın Sözcüsü Nazir Yadgari, havaların soğumasıyla ülkede elektrik kıtlığı meydana geldiğini, bu nedenle Afganistan'a ihraç ettikleri elektrik enerjisini geçici olarak durdurduklarını belirtti.

  Yadgari, yaz aylarında Nurek hidroelektrik santralinde günlük üretilen 3,5 milyon kilovat/saat elektriğin Afganistan'a ihraç edildiğini kaydederek, bu elektriğin Sangtuda(Tacikistan)-Puli Humri(Afganistan) hattı üzerinden sevk edildiğini vurguladı.

  Daha önce iki ülke arasında, yaz aylarında Tacikistan'ın ülke içinde tüketilen elektriğinden artakalan kısmının Afganistan'a ihraç edilmesi konusunda mutabakat sağlandığını hatırlatan Yadgari, bu çerçevede geçen yaz komşu ülkeye toplam 450 milyon kilovat/saat elektrik ihraç edildiğini ifade etti.

  Bu arada, ülkede havaların soğumasının ardından meydana gelen elektrik kıtlığından dolayı 7 Ekim itibarıyla ülkede elektrik dağıtımında bazı kısıtlamalara gidilirken, bu çerçevede ülkenin bazı kesimlerine günde 14 saat elektrik verilebiliyor.

  Elektriğin büyük kısmı hidroelektrik santrallerden elde edilen Tacikistan'da, kış aylarında elektrik kıtlığının yaşanmasından dolayı sık sık elektrikler kesiliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir