Dolar
7.6828
0.2675%
Euro
8.9751
-0.0389%
Altın
1864.77
-1.8645%
Borsa
1102.65
0.592%
G. Altın
461.171
-1.5406%
Bitcoin
80804.04
-0.6548%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Tahran yönetimi Türkiye'nin yoluna taş koydu

  Türkiye ve Azerbaycan arasındaki vize muafiyeti Tahran’a takıldı.
  • 10.09.2012 - 13:43
  Tahran yönetimi Türkiye'nin yoluna taş koydu

  Tahran yönetimi Türkiye nin yoluna taş koydu #1

  Türkiye ile Azerbaycan, geçen sene ekim ayında İzmir'de kurdukları Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin 2. toplantısını, yarın Azerbaycan'ın Gebele şehrinde düzenleyecek. Türkiye heyetine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlık edecek. İki ülke arasındaki siyasi ilişkiler, askeri ve güvenlik alanlarında işbirliği, ileriye yönelik işbirliği imkanları, ekonomik, ticari, ulaştırma ve enerji alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi; bilim, kültür alanlarında işbirliği imkanları gözden geçirilecek.

  GÜNDEM DIŞI KALDI

  Ermenistan- Azerbaycan ilişkileri, Dağlık Karabağ sorunu ve Ermeni soykırım iddiaları da masaya yatırılacak. Toplantının sonunda ise 5 anlaşmanın imzalanacak olmasına karşın, Türkiye'nin yıllardır gündeme getirdiği vize muafiyeti İran'ın Bakü üzerindeki "Nahçıvan" gözdağı nedeniyle bir kez daha gündem dışı kaldı. Nahçivan ile Azerbaycan'ın diğer bölgeleri arasındaki topraklar arasında, Azerbaycan'ın zaman zaman sıcak savaşa kadar varan gerginliğin yaşandığı Ermenistan bulunuyor. Dolayısıyla Nahçıvan'a gitmek isteyen Azeriler, Ermenistan'dan geçemeyecekleri için, Nahçıvan'a, İran üzerinden ulaşıyor.

  İRAN TEHDİT ETTİ

  Bakü Yönetimi, Türkiye'ye gönderdiği mesajda, Türk vatandaşlarına vizeyi kaldırmak için siyasi iradelerinin bulunmasına karşın, Tahran'ın "Türkiye'ye vizeyi kaldırırsanız, İran'a da kaldırmak zorundasınız. Aksi takdirde, Nahçivan ile Azerbaycan'ın diğer bölgelerini birbirine bağlayan ve İran topraklarından geçen yolu kapatırız" tehdidinde bulunduğunu iletti.

  Türkiye, vize muafiyeti konusunun gündem dışı bırakılmasını kabul etti. Türkiye, 30 günü geçmeyecek ziyaretler için Azerbaycan vatandaşlarına vize uygulamıyor. Azerilerin, girişlerde pasaport göstermeleri yeterli oluyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir