Euro
15.2821
-0.04%
Dolar
13.5797
-0.07%
Altın
795.4220
0.10%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
507.061
0.50%
-1ºC
İstanbul
Hafif kar -1 C
  Tahrir yine doldu taştı

  Tahrir yine doldu taştı

  Ünlü Tahrir Meydanı'nı dolduran yüzbinlerce Mısırlı, askeri yönetimi protesto etti.
  • 19.06.2012 - 23:54

  Tahrir yine doldu taştı #1

  Anayasa Mahkemesinin parlamentoyu fesh etmesi ve askeri konseyin cumhurbaşkanlığı yetkilerini kısıtlamasına tepki gösteren Mısırlılar, "Askeri yönetim devrilsin" sloganları ile Tahrir Meydanı'nı inletti.

  HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

  ASKERİ YÖNETİME TEPKİ

  Mısır, devrim sonrası sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmasına günler kala, anayasa mahkemesinin parlamentodaki bağımsız milletvekillerinin vekilliklerini düşürerek parlamentoyu fesh etmesinin ardından, askeri konseyin yeni cumhurbaşkanının yetkilerini sınırlandıması büyük tepki topluyor. Tüm bu gelişmeler yaşanırken ordunun Ulusal Güvenlik Konseyi kurması bardağı taşıran son damla oldu. Mısırlılar ilk olarak akşam saatlerinde parlamento binasına yürüyerek kapıları zorladı. Binlerce kişi parlamento önünde yaptıkları gösteride parlamentonun fesh edilmesini kınadı. Müslüman Kardeşler'in de destek verdiği gösterilerde milletvekillerini taşıyan protestocular, "Askeri yönetim düşsün, halkın vekilleri burada" şeklinde slogan attı. Gerginliğin üst seviyeye çıktığı gösterilerde parlamentonun açılması için perşembe gününe kadar süre tanındığı belirtilerek kalabalık Tahrir Meydanı'na yöneldi.

  Kahire'nin dört bir yanından gelenlerle hınca hıç dolan Tahrir Meydanı'nda akşam ezanının okunmasıyla birlikte yüzbinlerce kişi akşam ve yatsı namazlarını birleştirerek namaz kıldı. Namazın ardından başlayan gösterilerde katılanlar hep bir ağızdan "Askeri yönetim devrilsin, halkın vekilleri burada, Mursi'nin meşruiyeti bu meydan" şeklinde slogan attı.

  MURSİ LEHİNE SLOGAN ATILDI

  Mısır bayrakları ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Müslüman Kardeşlerin adayı Muhammed Mursi'nin posterlerini taşıyan kalabalık, bir an önce askeri yönetimin sivillere devredilmesini istedi.


  Görüş Bildir