Petrol
111.35
2.13%
Euro
17.4937
-0.19%
Dolar
16.7599
0.37%
Altın
973.05
0.32%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
330.704
3.02%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Taliban'dan kafirleri öldürün çağrısı

  Taliban'ın halka "işgalcileri öldürün" çağrısı yaptığı Afganistan'da Kur'an gerginliği sürüyor.
  • 24.02.2012 - 17:00
  Taliban'dan kafirleri öldürün çağrısı

  Taliban dan kafirleri öldürün çağrısı #1

  Bir NATO üssünde Kur'an-ı Kerimlerin yakılmasının ardından şiddet olaylarının tırmandığı ülkede bugün de göstericiler ABD konsolosluğu ve Karzai'nin sarayına girmeye çalıştı.

  TEPKİLER DİNMEK BİLMİYOR

  Afganistan'da Bagram Hava Üssü'nde aralarında Kur'an-ı Kerimlerin de bulunduğu dini içerikli kitapların yakılmasına yönelik tepkiler Cuma günü de devam etti.

  Ülke çapına yayılan eylemlerde dokuz gösterici hayatını kaybetti.

  Günün erken saatlerinde başlayan gösterilerde, öfkeli kalabalıklara NATO üslerine ve Başkent Kabil'de bulunan Devlet Başkanı Hamit Karzai'nin sarayına yürümeye çalıştılar.

  Karzai'nin sarayına yürümek isteyen kalabalığa açılan ateş sonucu bir gösterici yaşamını yitirdi. Altı gösterici ise ülkenin batısındaki Herat eyaletinde ABD konsolosluğunu basmaya çalışırken vuruldu. Baglan eyaletinin Pole Homri bölgesinde de iki kişi yaşamını yitirdi.

  OBAMA'NIN ÖZRÜ YETMEDİ

  Bagram Hava Üssü yakınındaki bir gözaltı merkezinde Kur'an-ı Kerimlerin yakılmasının ardından Taliban, Afgan halkına "işgalcilerin üslerini basın" çağrısı yapmıştı. ABD Devlet Başkanı Barack Obama ise Karzai'ye mektup yazarak yaşanan olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirmişti.

  Öte yandan Afganistan yönetimine bağlı bir soruşturma delegasyonu de olayı "utanç verici" olarak nitelendirdi. Göstericilere "sakin olun" çağrısı yapan delegasyon, olayı tüm detaylarıyla gün ışığına çıkaracakları sözünü verdi. Karzai de Perşembe günü Afgan halkına seslenerek, NATO'dan adil ve şeffaf bir yargılama sözü aldığını duyurmuştu.

  Halen yaklaşık 1,650 Türk askerinin görev yaptığı Afganistan'da ABD Büyükelçiliği iki gündür kapalı ve Taliban'ın "kâfir işgalcileri öldürün" çağrısının ardından batılıların yaşadıkları bölgelerde güvenlik en üst seviyeye çıkarıldı. Perşembe günü üzerinde Afganistan ordusuna ait üniforma bulunan bir kişinin açtığı ateş souncu iki NATO askeri ölmüştü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir