Petrol
99.79
-0.22%
Euro
17.5672
0.11%
Dolar
17.2244
0.05%
Altın
963.53
0.08%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
350.481
1.61%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C
  Tarihte bir ilk: Azerbaycan-Ermenistan liderleri tartıştı

  Tarihte bir ilk: Azerbaycan-Ermenistan liderleri tartıştı

  İki liderin kamuoyu önünde yaptığı tartışmada, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenilerin Hocalı katliamını ve işgali eleştirirken, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise katliamı reddetti.
  • AA
  • 16.02.2020 - 08:22
  • Güncelleme : 16.02.2020 - 08:22

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 56. Münih Güvenlik Konferansı kapsamında düzenlenen bir panelde Dağlık Karabağ konusunu tartıştı.

  Bu panelle, tarihte ilk kez bir Azerbaycan ve Ermenistan lideri kamuoyu önünde açık tartışma gerçekleştirdi.

  Tarihte bir ilk: Azerbaycan-Ermenistan liderleri tartıştı #1

  ALİYEV: "1 MİLYONDAN FAZLA AZERBAYCANLI, GÖÇE ZORLANDI"

  Aliyev konuşmasında Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası olduğunu ve Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün uluslararası toplum tarafından tanındığını hatırlattı. Bugün Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinin Ermenistan'ın işgali altında bulunduğunu ve 1 milyondan fazla Azerbaycanlının topraklarını terk etmek zorunda kaldığını hatırlatan Aliyev, Azerbaycan halkına karşı etnik temizlik yapıldığını belirtti.

  "HOCALI'DA 613 SİVİL KATLEDİLDİ"

  Aliyev, Hocalı'da 613 sivilin Ermenilerce katledildiğini anımsatarak "Uluslararası hukuk açısından bakarsak Karabağ Azerbaycan toprağıdır. Birleşmiş Milletler'in Ermenistan ordusunun işgale son vermesi gerektiği yönünde 4 kararı var. Bu kararlar uygulanmadı. Çözüm, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü temel alınarak elde edilmelidir." diye konuştu.

  Tarihte bir ilk: Azerbaycan-Ermenistan liderleri tartıştı #2

  "DAHA YENİ, BİR ASKERİMİZ SINIRDA ŞEHİT EDİLDİ"

  Çözüm sürecini yürüten AGİT Minsk Grubunun Ermenistan'a Dağlık Karabağ'ın Ermenistan toprağı olmadığını daha iyi anlatması ve uluslararası kamuoyunun bu konuda Ermenistan'a baskı yapması gerektiğini söyleyen Aliyev, "Ermenistan Başbakanı barıştan bahsediyor. Fakat bugün cephe hattında Azerbaycan askeri Ermeni keskin nişancısı tarafından katledildi." ifadelerini kullandı.

  Tarihte bir ilk: Azerbaycan-Ermenistan liderleri tartıştı #3

  "İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLARIN YÜZDE 80'İ ERMENİ ASKERİ"

  Aliyev, Ermenistan yönetiminin mevcut durumu çeşitli yollarla korumaya çalıştığına işaret ederek "Topraklarından çıkartılan Azerbaycanlılar, kendi topraklarına geri dönmelidir. İşgal altındaki bölgelerdeki ordunun yüzde 80'i Ermenistan askerlerinden oluşmaktadır. Onlar bu topraklarını daima kontrol altında tutacaklarını düşünüyorlar. Fakat asla böyle olmayacak." şeklinde konuştu.

  Dağlık Karabağ sorununun aşamalı olarak çözülmesi gerektiğini vurgulayan Aliyev, "Ermeniler her zaman 'milletlerin kendi mukadderatını belirleme' ilkesinden bahsediyor. Ermeni halkı kendi mukadderatını belirledi. Onların bir devleti var. Kendi mukadderatlarını ikinci kez belirlemek istiyorlarsa bunun için başka yer bulmalarını öneriyorum, Azerbaycan'ı değil." değerlendirmesinde bulundu.

  PAŞİNYAN, HOCALI KATLİAMINI İNKAR ETTİ

  Paşinyan ise Hocalı Katliamı'nı inkar etti. Sorunun barış yoluyla çözülmesi gerektiğinin farkında olduğunu söyleyen Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Dağlık Karabağ'da Ermenistan ordusunun değil, Karabağ Ermenilerinin silahlı güçlerinin bulunduğunu iddia etti, fakat daha sonra kendi oğlunun da Karabağ'da, cephe hattında askerlik yaptığını söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir