Euro
11.0843
0.04%
Dolar
9.5207
0.22%
Altın
546.6
0.25%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
596.290
-0.63%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Tel Abyad'da bayrak krizi

  YPG ile ÖSO bileşenlerinden oluşan Burak El Fırat tarafından IŞİD’den alınan Tel Abyad’da, iki grup arasında bayrak krizi yaşanıyor.
  • Ajanslar
  • 18.06.2015 - 17:07
  Tel Abyad'da bayrak krizi

  Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile YPG arasında yaşanan kriz sonucu bayraklar bugün indirildi. Yaklaşık bir saatin ardından bayraklar tekrar asıldı. Fakat ÖSO bayrağının YPG bayrağının yarım metre altına asılması dikkat çekti.

  Tel Abyad da bayrak krizi #1

  Tel Abyad’a dönüşler ise durduruldu. Sınır hattına dayanan yaklaşık 50 kişilik grup, beyaz bayrak açarak Türk yetkililerin sınırı açmasını istedi.

  TEL ABYAD'A GEÇİŞLER DURDURULDU

  Öte yandan dün bini aşkın Suriyeli'nin geçiş yaptığı Telebyad Sınır Kapısı, bugün kontrolü sağlayan YPG'liler tarafından güvenlik gerekçesiyle kapatıldı. Akçakale ilçesinin karşısında bulunan ve geçen pazartesi günü kontrolün IŞİD militanlarından YPG ve ÖSO güçlerine geçtiği Suriye'nin Telebyad kentine sessizlik devam ediyor. YPG ve ÖSO güçlerinin ilerleyişi ve hava saldırısı nedeniyle evini terk ederek Türkiye'ye sığınan binlerce Suriyeli'nin bir bölümü dün sabah yeniden ülkelerine döndü.

  Bu sabah yine ülkesine dönmek için Akçakale Sınır Kapısı'na gelen Suriyeliler ise Telebyad'a geçemedi. Telebyad Sınır Kapısı'nda kontrolü sağlayan silahlı YPG'liler, güvenlik gerekçesiyle sivillerin geçişine izin vermezken, ilerleyen günlerde dönüşlerin gerçekleşebileceğini bildirdi. Bunun üzerine Türkiye tarafında bekleyen Suriyeliler yeniden kaldıkları yere dönerken, bazı siviller ise kapının açılması umuduyla bekleyişini sürdürdü.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir