Petrol
108.06
-0.95%
Euro
17.5299
-1.67%
Dolar
16.6728
-1.25%
Altın
981.25
-1.09%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
349.865
-4.08%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Tennessee eyaletinde elektrikli sandalyeyle infaza onay

  ABD’nin Tennessee eyaletinde, mahkumların elektrikli sandalyeyle idam edilmesi yasal olarak kabul edildi. Wyoming eyaletinde ise mahkumların kurşuna dizelerek idam edilmesi gündemde.
  • 24.05.2014 - 09:37
  Tennessee eyaletinde elektrikli sandalyeyle infaza onay

  Tennessee eyaletinde elektrikli sandalyeyle infaza onay #1

  ABD’de zehirli iğneyle idam cezasının ahlaki boyutu tartışılırken, Tennessee eyaleti mahkumları elektrik sandalyeyle idam etme cezasını geri getirdi.

  ZEHİRLİ İĞNE BULUNMAMASI DURUMUNDA ELEKTRİKLİ SANDALYE İLE İNFAZ EDİLECEKLER

  Nisan’da Senato’da oy çokluğuyla onaylanan yasa tasarısını eyaletin Cumhuriyetçi valisi Bill Haslam da imzalı. Yasa kapsamında, hapishanelerde zehirli iğne bulunmaması durumunda mahkumlar elektrikli sandalyeyle idam edilecek.

  25 DAKİKA BOYUNCA CAN ÇEKİŞMİŞTİ

  Geçtiğimiz Ocak ayında Ohio eyaletinde yeni bir ilaç karışımıyla infaz edilen mahkum, 25 dakika boyunca can çekiştikten sonra hayatını kaybetmişti. Bu olayın ardından Avrupa ülkeleri infazlarda kullanılan ilaçların satışını boykot etmişlerdi.

  Tennessee yeni kanunla, iğne bulunmadığı takdirde mahkuma seçenek sunmadan elektrikli sandalyeyle infazı gerçekleştirecek tek eyalet olacak.

   

  KURŞUNA DİZEREK İNFAZ GERİ DÖNEBİLİR

  Öte yandan Wyoming eyaleti, kurşuna dizerek idam etme cezasını geri döndürme hazırlığında. Tasarıyı hazırlayan Wyomingli vekiller, yakında yasayı oylamaya sunacak.

  İdam Cezaları Bilgi Merkezi’nin verilerine göre, ABD’de Alabama, Arkansas, Florida, Kentucky, Oklahoma, South Carolina ve Virginia eyaletleri çok nadir durumlarda elektrikli sandalyeyle infaza izin veriyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir