Petrol
93.62
-0.03%
Euro
18.2615
-0.08%
Dolar
17.947
-0.01%
Altın
1.017
0.03%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
425.631
-2.28%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C
  The Time: Türkiye'de barış olasılığı azalıyor

  The Time: Türkiye'de barış olasılığı azalıyor

  The Time dergisi Hakkari Çukurca'da meydana gelen 24 askerin şehit olmasına sebep olan saldırıyı değerlendirdi.
  • 23.10.2011 - 12:49

  The Time: Türkiye de barış olasılığı azalıyor #1

  Time dergisi, Çarşamba sabahı erken saatlerinden meydana gelen ve 24 Türk askerinin ölümüne yol açan Hakkari saldırısının ardından Türkiye’nin Kuzey Irak’a yüzlerce asker gönderdiğini belirtirken “Çarşamba günkü faaliyet, Türkiye’nin, PKK ile 30 yıldır devam eden sorununa siyasi bir çözüm bulunması olasılığına ciddi zarar verirken muhtemelen (Başbakan) Erdoğan’ın giderek şahinleşen tutumunu güçlendirecek” yorumunu yaptı.

  ZAMANLAMA SEMBOLİK

  PKK saldırılarının “zamanlanmasının sembolik gibi gözüktüğü”nü belirten dergi, saldırıların, TBMM’de Kürt milletvekillerinin dahil olmak üzere, yeni anayasa konusunun görüşülecek toplantıya denk düştüğünü kaydetti.

  DÜNYANIN DEVLETSİZ EN BÜYÜK HALKI

  ABD’li dergi, “Son şiddet olaylarının, Türkiye içerisindeki kargaşayı körüklerken aynı zamanda bölgesel etkileri olabileceği”ni savunarak, “Arap Baharı”nın, siyasetin ne kadar kolay ulusal sınırları geçebildiğini anımsattığını belirtirken “Dünyanın devletsiz en büyük halkı” olarak nitelediği Kürtlerden sadece Irak’ta yaşayanların özerklikten yararlandığına işaret etti. Başbakan Erdoğan’ın, PKK’nın taşeron olduğu yönündeki sözlerine de yer verildiği analizde Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin, Erdoğan’ın, bir zamanlar “yakın dostu” olan Suriye Devlet Başkanı Esad’ı eleştirmesinden sonra bozulduğuna dikkat çekti. İran ile ilişkilerin Ankara’nın NATO erken uyarı sistemine onay vermesinin ardından soğuduğunu savunan dergi, şiddetteki tırmanmadaki diğer bir faktörü olarak da ABD’nin bu yılın sonunda Irak’tan çekilecek olmasını gösterdi.

  TÜRKLERİN VE KÜRTLERİN YARA İZLERİ SİLİNMEDİ

  Time, Türkiye’nin Iraklı Kürtlerle Kuzey Irak’taki PKK kamplarının boşaltılmaya başlanması yönündeki bir mutabakata vardığını da kaydettiği analizde “Türkiye, 90’lı yılları taktikleri arasında cinayetler, zorunlu köy boşaltmaları, işkence vesaire yer aldığı ‘kirli bir savaş’ta PKK’yı yok etmeye çalışarak geçirdi” ifadelerine yer verdikten sonra bu dönemin Abdullah Öcalan’ın yakalanmasıyla sona erdiğini, “Ancak hem Türkler, hem de Kürtler için yara izleri hiçbir zaman silinmedi. Türkiye’nin Batısındaki kentlerine göç eden binlerce Kürt, orantısız yoksulluk ve marjinalleşme yaşıyor” diye yazdı. Dergi şöyle devam etti:

  PKK HİÇBİR ZAMAN DAĞILMADI

  “Yaşadığı aksiliklere rağmen PKK hiçbir zaman dağılmadı. Ve Kürtlerin, daha büyük kültürel haklar ve özerklik talepleri arttı. Yenilenmiş bir isyan ve isyan karşıtı dinamiği, aralarındaki gerilimlerin artan Kürt ile Türkleri daha fazla kutuplaştıracak.” Analizde Türk hükümetinin Kürtlere açılımının adeta durduğu, son iki yılda PKK’yı destekleme suçlamasıyla 3 bin kadar Kürtün tutuklandığı, PKK’nın de son dönemde saldırılarını artırdığı belirtilerek “İki taraf daha sertleşirken, barış olasılığı azalıyor. Bu haftanın gelişmeleri, birçok kişinin 90’lı yılların başlarındaki karanlık günlerin dönmesinden kaygılanmasına neden oldu” sözleri eklendi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir