Petrol
82.75
0.00%
Euro
17.8117
0.44%
Dolar
18.4689
-0.03%
Altın
966.36
0.35%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
356.686
1.59%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  THK Bakü'de temsilcilik açıyor

  Türk Hava Kurumu (THK), Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de temsilcilik açıyor.
  • 11.03.2012 - 16:43
  THK Bakü'de temsilcilik açıyor

  THK Bakü de temsilcilik açıyor #1

   

  THK Genel Başkanı Emekli Hava Pilot Tümgeneral Osman Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, THK ve THK Üniversitesi olarak Azerbaycan'da temsilcilik açmak için bir heyet ile Bakü'ye geldiklerini belirterek, Azerbaycan'daki ilgili kurumlar ile THK arasında işbirliği çalışmalarını başlatmak istediklerini ifade etti.

  Yıldırım, THK ve Azerbaycan'daki ilgili kurumlar arasında yapmayı planladıkları işbirliği çalışmaları kapsamında, Azerbaycan'da amatör havacılık faaliyetlerinin daha çok gelişmesini sağlayacaklarını, yetkililerin izni ile de havacılığa ilgi duyan Azerbaycanlı öğrencilerle Türk öğrencilerin paraşüt, planör, yamaç paraşütü, yelken kanat gibi alanlarda eğitimleri Türkiye'de vermek istediklerini ifade etti.

  THK Üniversitesi'nin 2011 yılında kurulduğunu, üniversitenin verdiği eğitimlerde havacılık alanında pilot, mühendis ve teknik personel yetiştirdiğini hatırlatan Yıldırım, Azerbaycan'daki gençlerin de bu imkanlardan yararlanmasını istediklerini söyledi.

  TÜRKİYE VE AZERBAYCAN'DA İŞ FIRSATI

  THK Üniversitesi'nden eğitim alacak her iki ülke gençlerinin Türkiye ve Azerbaycan'da rahatlıkla iş bulabileceklerini kaydeden Yıldırım, ''Üniversitemizin eğitim İngilizce olarak yapılmaktadır ve biliyorsunuz dünyadaki havacılık lisanı da İngilizcedir. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın olarak kullanılıyor. Biz de üniversitemizde bu eğitimi veriyoruz. Gençlerimize de bu eğitimi vermek istiyoruz'' dedi.

  Yıldırım, ilk etapta Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de THK temsilciliği açmayı planladıklarını, daha sonra ise Azerbaycan'da belirlenecek gençlere THK Üniversitesi'nde eğitim vermeyi planladıklarını söyledi.

  THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban da yaptığı açıklamada, THK Genel Başkanı Yıldırım öncülüğünde Bakü'ye geldiklerini, temaslar kapsamında THK ve THK Üniversitesi temsilciliğini açmayı planladıklarını ifade ederek, ''Önümüzdeki dönemden itibaren Bakü'de işletme yüksek lisans eğitimlerine başlamayı düşünüyoruz. Bu kapsamda da ön hazırlıklara başlayacağız'' diye konuştu.

  Rektör Ban, Bakü'de yapacakları temasları kapsamında Olağan Üstü Haller Bakanı Kemalettin Haydarov ile de bir görüşme yapacaklarını kaydederek, görüşmede, kendi ellerinde bulunan yangın söndürme uçaklarını Azerbaycan halkının da hizmetine vermeyi teklif edeceklerini ifade etti.

  Ban, Azerbaycan ile havacılık ve uzay bilimleri ile ilgili olarak da işbirliği yapmak istediklerini kaydetti.

  THK Genel Başkanı Osman Yıldırım öncülüğündeki heyet, temasları kapsamında ilk olarak Azerbaycan'ın ilk Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Fahri Hıyaban'da yer alan anıt mezarını ziyaret ederek, gül ve çelenk bıraktı. Heyet daha sonra Şehitler Hıyabanı'nda bulunan Türk ve Azeri şehitliğini ziyaret etti. Heyet ayrıca Hocalı katliamında ölenler için yapılan ''Hocalı Soykırım'' anıtını da ziyaret etti.


  Görüş Bildir