Euro
15.2844
-0.02%
Dolar
13.5941
0.03%
Altın
794.1230
-0.06%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
500.646
-0.33%
-1ºC
İstanbul
Bulutlu -1 C

  TİKA'dan Afganistan'da eğitime destek

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın Samangan vilayetinde 3 okula malzeme desteğinde bulundu.
  • AA
  • 17.06.2015 - 02:24
  TİKA'dan Afganistan'da eğitime destek

  TİKA dan Afganistan da eğitime destek #1

  TİKA tarafından Samangan vilayetinde yaklaşık 6 bin öğrencisi olan Aynaça, Eski Aybek ve Sarkat liselerine ekipman desteği verildi. Temin edilen 500 masa ve sıra, Samangan'da düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

  Törene, Samangan Vali Yardımcısı Ahtar Muhammed Haydari, Milli Eğitim Müdürü Abdulvahab Zafari, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, Afgan yetkililer ile öğrenci ve öğretmenler katıldı.

  Törende konuşan TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Karadoğan, Afganistan’da uzun yıllardır devam eden savaşlar sonucu eğitimin de olumsuz yönde etkilendiğini, bu çerçevede eğitim altyapısında fiziki yetersizlikler yaşandığını söyledi.

  TİKA'nın bu önemli sorunun giderilmesi için 2005 yılından bugüne kadar Afganistan’da 90’a yakın okul inşa ettiğini anlatan Karadoğan, şunları kaydetti:

  "TİKA, yaptırdığı bu okullarda yılda 100 binden fazla öğrencinin eğitim hizmeti almasını sağladı. Kurumumuz, özellikle ilköğretim ve ortaöğretim okulları inşa etmek ve okulların donanım ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle Afganistan’da eğitim altyapılarının kurulmasına büyük katkı sağlıyor. TİKA, önceki yıllarda Samangan vilayetinin Dere-i Suf ilçesinde 30 yataklık hastane, Daymirdat ilçesinde klinik binası, Hazreti Sultan ilçesinde 16 sınıflık okul hizmet binası, Aybek ilinde Kız Teknik Lisesi ve geçen yıl yapılan Derya Han Köprüsü'nü inşa etmişti. Yardımlar bunlarla sınırlı kalmayacak, bundan sonra da devam edecek. Türkiye, dost ve kardeş Afganistan halkının her zaman yanında yer alacaktır."

  Vali Yardımcısı Haydari de iki ülke arasında binlerce kilometre mesafe olmasına rağmen hiçbir çıkar beklemeden Türkiye’nin, Afganistan halkına yardıma devam ettiğini dile getirdi. Haydari, "TİKA, daha önce de Samangan’da benzer projeler hayata geçirdi. Onların belediyecilik konusunda da bize destek olmalarını istiyoruz" diye konuştu.

  Samangan Milli Eğitim Müdürü Zafari ise yardımlardan dolayı TİKA’ya teşekkür ederek, dost ve kardeş ülke Türkiye’nin her zaman Afgan halkının yanında olduğunu vurguladı.


  Görüş Bildir