Dolar
6.759
-0.7386%
Euro
7.4039
-0.2814%
Altın
1725.86
-0.1723%
Borsa
103024.34
0.3657%
G. Altın
375.424
-0.8166%
Bitcoin
60112.9
-1.8179%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  TİKA'dan Macaristan ve Etiyopya'da yardımlar

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, iki ayrı ülkede farklı alanlarda yardımlarda bulundu.
  • AA
  • 02.10.2015 - 01:42

  TİKA'dan Macaristan ve Etiyopya'da yardımlar

  TİKA, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'nin köklü kulüplerinden Ujpest güreş takımına spor malzemesi desteğinde bulundu.

  Ujpest güreş takımının ihtiyaç duyduğu spor malzemeleri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen törenle kulübe teslim edildi.

  Törende bir konuşma yapan Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, Türklerin Macarları kardeşleri olarak kabul ettiklerini belirterek, ''Türkiye'de binlerce insan Macarların ve Türklerin Atilla'nın torunu olduğunu düşünürler. Bizler, sizlerle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duymaktayız. Macarların ata sporumuz olan güreşe olan ilgileri bizleri de memnun ediyor. Macarlar bu alanda dünya çapında büyük sporcular yetiştiriyorlar. TİKA'nın bugün Macar kulübüne verdiği desteğin Macar sporcuların yetiştirilmelerine katkı sağlayacağına inanıyorum'' ifadelerini kullandı.

  TİKA Budapeşte Program Koordinatörü Havva Pınar Özcan, Macarların profesyonel güreşçi yetiştirilmesi konusunda geçmişte Türklere destek verdiklerini söyleyerek, ''1910 yılında Türkiye'nin talebi üzerine Macar güreş eğitmeni Türkiye'ye gönderildi. Bu Macar eğitmen modern güreş tekniklerini Türk sporculara öğreterek onları olimpiyatlara hazırladı. Bu tarihten sonra olimpiyatlara katılan Türk güreşçileri büyük başarılar kazandılar'' dedi.

  Macaristan Güreş Federasyonu Başkan Yardımcısı Peter Bocsa ise, hem Macarların hem de Türklerin dünya çapında güreşçilere sahip olduklarını belirterek, ''İki ülke birçok alanda iyi ilişkilere sahip. Bunlardan birisi de spor. Türk sporcular sık sık Macaristan'da, bizim sporcularımız da Türkiye'de müsabakalara katılıyorlar. Bugün TİKA'nın tarafımıza yaptığı güzel jest, iki ülkenin ne kadar kardeşçe ilişkilere sahip olduğunun bir göstergesidir'' diye konuştu.

  Törene, KKTC'nin Budapeşte temsilcisi Büyükelçi Arif Altay ve Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Yakup Gül de katıldı.

  ETİYOPYA

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Etiyopya Ulusal Tiyatrosu'na donanım desteği sağladı.

  TİKA Etiyopya Program Koordinasyonu tarafından, bu yıl 60. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan Etiyopya Ulusal Tiyatrosu'na, çeşitli bölümlerde kullanılmak üzere 3 farklı türde 16 bilgisayar ve 2 montaj cihazı hibe edildi.

  TİKA'nın donanım desteği münasebetiyle başkent Addis Ababa'da bulunan Etiyopya Ulusal Tiyatrosu'nun merkezinde düzenlenen törene Etiyopya Kültür ve Turizm Bakanı Amin Abdulkadir, Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçisi Osman Rıza Yavuzalp, TİKA Etiyopya Koordinatörü İsmail Durhat'ın yanı sıra sanatçılar ve yetkililer katıldı.

  Törende konuşan Etiyopya Kültür ve Turizm Bakanı Amin Abdulkadir, "TİKA'nın Etiyopya'nın kalkınmasına yönelik çalışmalar yaptığını biliyoruz ama bu son yapılan yardım bizim için daha önemli çünkü kültürlerin gelişimi öncelikle sanatla sağlanır" dedi.

  TİKA Etiyopya Koordinatörü Durhat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Etiyopya'ya yardımların her alanda devam edeceğini kaydederek, TİKA'nın Etiyopya'da gerçekleştirdiği projeler ile ülkenin gelişmesine katkı sağlamaya çalıştığını ifade etti.

  Tören verilen resepsiyonla sona erdi.

  Görüş Bildir