Tikrit'te IŞİD operasyonu durduruldu

Tikrit'te IŞİD operasyonu durduruldu

Hükümet güçleri Tikrit'in çoğunluğunda kontrole sahip, ama henüz merkezde mevzilenmiş cihatçıları çıkarabilmiş değil. Irak Savunma Bakan Yardımcısı Ibrahim al-Lami, Tikrit operasyonunda hava desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirtti; ama bu desteğin kimden geleceğini açıklamadı. ABD şimdiye dek operasyona destek vermedi. İran ise yoğun bir askeri destek ve danışmanlık sağlıyor.
Irak İçişleri Bakanı Muhammed Salim el-Gabban ise, Tikrit'in kurtarılmasının 'zaman meselesi olduğunu' söyledi.

"Hedeflerimizin % 90'ından fazlası, planladığımız şekilde ve zaman çerçevesinde gerçekleşiyor. Geriye sadece Tikrit'in merkezindeki çok küçük bir bölge kaldı. Tikrit'i kurtarmak için ilerleyen birliklerimiz arasındaki kayıpları azaltmak amacıyla askeri ilerleyişimizi durdurduk" diyen bakan, ayrıca kentin altyapısından geri kalanlar ile kentteki ev ve yapıları korumak istediklerini söyledi.

İçişleri Bakanı, IŞİD'in resmi daire ve binalara bombalar yerleştirdiğini belirterek, askeri operasyonu durdurarak sivillere ve ailelere savaş ortamından uzaklaşma fırsatı vermek istediklerini kaydetti.

Reuters haber ajansı, askeri kaynaklardan aldığı bilgilere göre, kentte bugün herhangi bir çatışma olmadığını bildirdi.

Tikrit'in nüfusu, geçen yıl IŞİD'in eline geçmeden önce 250 binden fazlaydı.

Irak ordusu, ağırlıklı olarak Sünni'lerin yaşadığı Tikrit'i IŞİD'den geri alabilmek amacıyla Mart ayı başında Şii milislerle birlikte geniş çaplı operasyon başlatmıştı.