Euro
10.3844
-0.47%
Dolar
8.872
0.07%
Altın
501.18
0.43%
Borsa
1.394
0.64%
Bitcoin
388.830
4.81%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C
  Times: Putin'in Sırbıstan'daki karşılanması Batı'ya uyarı

  Times: Putin'in Sırbıstan'daki karşılanması Batı'ya uyarı

  Rusya Devlet Başkanı Putin'in Sırbistan ziyareti, dünya basınında da geniş yer buldu.
  • Haber Merkezi
  • 18.01.2019 - 12:10
  • Güncelleme : 18.01.2019 - 12:10

  Dün Rusya Devlet Başkanı Putin, resmi temaslarda bulunmak üzere Sırbıstan'a gitti. Ancak görünen o ki Sırbıstan hükümeti, bu görüşmeyi oldukça önemsedi ve tüm hazırlıklarını ona göre yaptı.

  Times: Putin in Sırbıstan daki karşılanması Batı ya uyarı #1

  PUTİN İÇİN ASKERİ TÖREN

  Putin, havalimanında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve yüzlerce Sırbistan askeri tarafından karşılandı.

  PUTİN KENDİ LİMUZİNİNİ GETİRTTİ

  Daha sonra Putin ile Vucic, havalimanından Rus yapımı özel limuziniyle ayrılarak, görüşmenin yapılacağı yere gitti. Hatırlanıldığı gibi Putin Sırbıstan'a gelmeden önce, suikast girişimi hazırlığındaki bir kişinin yakalandığı belirtilmişti. Bu nedenle Rus hükümeti, Putin'in, Sırbistan ziyareti sırasında güvenliğini ön planda tuttu.

  Times: Putin in Sırbıstan daki karşılanması Batı ya uyarı #2

  KURŞUN GEÇİRMEZ OTOMOBİL

  Limuzin; 6.6 metre uzunluğunda, koltukları ve tüm aparatları deri, aynı zamanda da kurşun geçirmez özelliğe sahip.

  Times: Putin in Sırbıstan daki karşılanması Batı ya uyarı #3

  'ROCK YILDIZI' GİBİ KARŞILANDI

  Belgrad'da bulunan İkinci Dünya Savaşı Anıtı'nın önüne çelenk bırakan ikiliyi, Sırbıstan halkı oldukça sıcak karşıladı. Özellikle Putin'in geleceğini duyan Sırbıstanlılar; Putin fotoğraflı t-shirtleriyle, Putin posterleri, Rusya ve Sırbıstan bayraklarıyla meydanları doldurup taşırdı.

  Times: Putin in Sırbıstan daki karşılanması Batı ya uyarı #4

  120 BİN SIRBİSTANLI MEYDANDA PUTİN'İ BEKLEDİ

  Putin'in akşam meydana geleceğini duyan en az 120 bin Sırbıstanlı, Putin'i bir 'yıldız' gibi bekledi. Bunun nedeni olarak ise Putin'in, Kosova problemini çözmesi   öne çıkıyor. Rusya Devlet Başkanı Putin, Sırbıstan'da adeta 'kahraman' ilan edildi.

  Putin'e Sırbıstan'da coşkulu karşılanma VİDEO

  Times: Putin in Sırbıstan daki karşılanması Batı ya uyarı #5

  "SICAK KARŞILAMA BATI İÇİN UYARI"

  Putin'in ziyareti ise dış basında geniş yer buldu. Özellikle İngiliz The Times'ta yer alan bir haber, Putin'in gücünün Batı'da uyarı niteliğinde olacağı dile getirildi. Haberde; "Putin'i karşılamak için on binlerce coşkulu Sırp'ın Belgrad sokaklarına çıkması, Avrupa çapında alarm zillerinin çalmasına neden olmalı." ifadeleri yer aldı.

  'PUTİN POLİTİK VE STRATEJİK BİR HAMLE YAPTI'

  Ayrıca Putin'in ziyaretinin, poliitik ve stratejik bir hamle olduğunu vurgulandı. Times, "Bölgenin, bir kez daha dünyanın büyük güçlerinin nüfuz için yarıştığı stratejik odak noktası haline geldiğini hatırlatan bir gerilme olduğunu" ifade etti.

  Times: Putin in Sırbıstan daki karşılanması Batı ya uyarı #6

  "PUTİN'İN, KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞINI KABUL ETMEMESİ SIRBİSTAN HALKININ TAKDİRİNİ TOPLADI"

  Bunun yanı sıra, "Putin'in sıcak bir şekilde karşılanması, kısmen Rusya ve Sırbistan arasındaki derin kültürel ve dini bağları yansıtıyor. Aynı zamanda Putin'in, Kosova'nın bağımsızlığını tanımayı reddetmesine gösterilen takdiri de gösteriyor. Belgrad'dan 2008'de bağımsızlığını ilan eden, çoğunluğunu Arnavutların oluşturduğu bu bölgenin statüsü sorununu çözmek, bölgede kalıcı istikrar için anahtar önemde olmaya devam ediyor. Batı, sınır sorunlarını çözmeyi NATO ve AB üyesi olmanın ön şartı olarak koydu. Ancak bu strateji şu ana kadar pek başarılı olamadı. Kosova dışındaki dört eski Yugoslav ülkesi AB adayı. Ancak Sırbistan'ın 2014'te başlayan katılım müzakerelerinde çok az mesafe alındı. Karadağ ise NATO'ya giren tek ülke oldu." ifadeleri de yer aldı.

  Times: Putin in Sırbıstan daki karşılanması Batı ya uyarı #7

  "TÜRK AKIMI'NA YATIRIM YAPMAYA HAZIRIZ"

  Bu arada Rusya Devlet Başkanı Putin, düzenlenen basın toplantısında Türk Akımı'na da değindi. Putin, "Türk Akımı'na yatırım yapmaya hazırız. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da gelecek hafta ziyaretimize gelecek. Türkiye'nin Türk Akımı konusundaki görüşünü biliyoruz. Bu hususta olumlu çalışmalar var. Türkiye, Avrupa'daki ortaklarıyla iyi ilişkiler geliştirmeye çalışıyor." dedi.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir