Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.417
-1.29%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Times'tan Erdoğan'ı eleştiren analiz

  İngiltere merkezli Times gazetesi, basına karşı tutumundan dolayı Erdoğan'ı eleştiren bir başyazı yayımladı.
  • 27.03.2013 - 01:19
  Times'tan Erdoğan'ı eleştiren analiz

  Times tan Erdoğan ı eleştiren analiz #1

  Makale, "Giderek otokratlaşan Ankara, gazeteci tutuklamada dünya birincisi" başlığını taşıyor.

  "ERDOĞAN CHURCHILL'DEN DE SABIRSIZ"

  İngiliz başbakan Winston Churchill'den "Tarih bana karşı nazik olacaktır, çünkü onu ben yazacağım" alıntısını yapan gazete, Erdoğan'ın daha sabırsız davranarak, tarihin ilk taslağını yazan basından kendisine şimdi nazik davranmasını istediğini, bu beklentiyi karşılamayanların da ağır bedel ödediğini yazıyor.

  "49 MUHABİR CEZAEVİNDE"

  Merkezi New York'ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi'nin tespitine yer veren başyazıda, Türkiye'nin Çin ve İran'ı geride bırakarak "gazetecileri cezaevine tıkmada dünya lideri" haline geldiği, 49 muhabirin cezaevinde olduğu vurgulanıyor.

  AZADİYA WELAT ÖRNEĞİ

  Türkiye'nin Kürtçe basılan tek gazetesi Azadiya Welat'ın genel yayın yönetmeni Tayyip Temel örneğini veren gazete, Temel'in yasadışı bir Kürt örgütüne üye olduğu suçlamasıyla 20 yıl hapis cezası alma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

  "Savcının delil olarak sunduğu şey ise Temel'in yayımlanmış eserleri ile arkadaşları ve haber kaynaklarıyla yaptığı telefon konuşmalarına ait dinleme kayıtları."

  "HASAN CEMAL SON ÖRNEK"

  Hükümetin, politikalarını eleştiren gazetecileri medya patronlarına baskı yaparak işten attırma yoluyla medyaya baskı yaptığını vurgulayan makale, tanınmış pek çok ismin bu şekilde işten çıkarıldığını, Hasan Cemal'in bunun son örneği olduğunu belirtiyor.

  Makale şöyle devam ediyor:

  "Başbakan Erdoğan'ın bir zamanlar Türkiye'deki liberaller ile Batı'dan övgü alan reformları şimdilerde kızgın sac üzerindeki su gibi hızla buharlaşıyor. Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi, Amerikalı gazeteci Walter Cronkite'ın dediği gibi 'basın özgürlüğünün sadece demokrasi için önemli olmadığını, demokrasinin kendisi olduğunu' anlamadı."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir