Petrol
96.58
0.15%
Euro
18.3014
0.02%
Dolar
17.9398
-0.05%
Altın
1.031
0.02%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
428.661
3.07%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  Troykadan Yunanistan'a 10 emir

  İkinci yardım paketi öncesi Troyka, Yunanistan'a 10 sayfalık talep listesi sundu
  • 28.01.2012 - 16:33
  Troykadan Yunanistan'a 10 emir

  Troykadan Yunanistan a 10 emir #1

  Yunanistan'da temaslarını sürdüren Avrupa Komisyonu , Avrupa Merkez Bankasi ve IMF temsilcilerinden olusan Troyka heyetinin, 130 milyar Avroluk ikinci yardımı vermek için Atina'dan sert ek önlemler almasını talep ettigi bildirildi. Yunan basını, yeni kredi anlaşmasının imzalanması için Troyka'nın Papadimos hükümetine tam 10 sayfalık bir metin sunduğunu kaydetti.

  ASKERLER TOPLUCA TERHİS EDİLECEK

  Yunan medyası, yeni kredi anlaşmasının imzalanması için Troyka'nın, Başbakan Lukas Papadimos'tan, Yunan silahlı kuvvetlerinde zırhlı birlikler, uçaksavar silah sistemleri ve özel birliklerde görevli sözleşmeli paralı askerlerin topluca ordudan çıkarılmalarını istediğini duyurdu.

  Harp okulları ile polis okullarına alınan öğrencilerin sayısının da azaltılmasını içeren Troyka'nın bu taleplerinin dün toplanan bakanlar kuruluna bir "ültimatom" şeklinde iletildiği belirtilen haberlerde, orduda geri kalanların maaşlarının daha fazla etkilenmemesi için, hükümetin Troyka'nın bu taleplerine sıcak baktığı belirtildi.

  150 BİN MEMURUN İŞİNE SON VERİLECEK

  Troyka Haziran ayına kadar devlete ait 2-3 büyük şirketin özelleştirilmesi, vergi kaçakçılığının önlenmesi, savunma ve sağlık alanlarındaki harcamaların kesintisi ile birçok devlet dairesinin birleştirilmesinin yanı sıra, 2015 yılına kadar 150 bin memurun işine son verilmesi, avukatlık, noterlik, mühendislik gibi mesleklerin tamamıyla serbestleştirilmesi ve emekli sandıklarinin tek çatı altında birleştirilmesi koşullarını getirdi. Başbakan Lukas Papadimos'un özel sektördeki 13. ve 14. maaşların kaldırılmasi konusunu ise Troyka ile başbaşa müzakere edeceği belirtildi.

  TROYKA İLE ANLAŞMA SAĞLANACAK MI

  Papadimos'un, hükümeti destekleyen PASOK partisi lideri Yorgo Papandreu, Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Andonis Samaras ve LAOS (Ortodoks Halk Partisi) lideri Yorgo Karacaferis ile hafta sonunda biraraya gelmesi ve desteklerini talep etmesi, devamında ise kabineyi toplayarak Pazartesi günü AB zirvesine kadar troyka ile anlaşmaya varması bekleniyor. Papadimos'un dün söz konusu önlemlerle ilgili kanun tasarısı çalışmalarını başlatmaları için ilgili bakanlarla bir araya geldiğini belirten Yunan basını, hükümetin, mecliste milletvekillerinin kanun tasarılarının onaylanması sırasındaki tavırlarından endişe duyduğunu da kaydetti. Yunan basını asker, polis, devlet hastanelerindeki doktorlar, akademisyenler ve yargı memurlarının maaşlarına kesinti yapılmamasına karar verildigini de duyurdu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir