Trump: Biden için adaylıktan çekilmeyi kabullenmek zor
AA

Donald Trump, adaylık yarışında rekabet ettiği Başkanı Joe Biden'ı eleştirmeye devam ediyor.

Röportajlarında Biden'ın yaşı ve siyasi tutumlarını çokça eleştiren Trump, Kamala Harris'i de eleştirmekten geri kalmadı.

Kasım ayında gerçekleştirilecek seçimlerde aday olan Trump, vaatlerini duyurmak üzere yeni bir röportaj daha gerçekleştirdi.

Adaylıktan çekilmeyecek

Trump, Fox News'e verdiği röportajda, Demokrat Parti içinden gelen bazı itirazlara rağmen Biden'ın adaylıktan çekilmeyeceğini kaydetti.

Biden için açıklamalarda bulunan Trump, "Bence adaylıkta kalabilir. Kimse zorlamayla adaylıktan çekilmeyi istemez. Uzun bir süre kendini kötü hissedecek. Adaylıktan baskı yoluyla çekilmek kabullenilmesi zor bir şey." dedi.

Trump, Biden'ın adaylığına itiraz eden Demokrat Partililerin ABD Anayasasında başkanın ehliyetsizliği durumunda izlenecek adımları düzenleyen "25. Değişikliği" kullanarak bunu yapabileceğini söyledi.

"Ellerinden gelen bir şey yok"

Trump, "25. değişikliği kullanmadıkları sürece, Biden bütün güce sahip. Delegeler onda, çekilmek zorunda değil. Biden'ı adaylıktan çıkarmak için ellerinden gelen hiçbir şey yok. Bu yüzden de aday olarak kalacak." ifadesini kullandı.

Biden'ın adaylıktan çekilmesi veya çekilmeye zorlanması halinde demokratların adayının Başkan Yardımcısı Kamala Harris olacağını yineleyen Trump, Harris için "Bence beceriksiz biri. Sınırdan o sorumluydu, hiç orada bulunmadı ve iyi bir iş çıkarmadı. Birçok şeyde iyi iş çıkarmadı." değerlendirmesini yaptı.

"Adaylıktan çekil"

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi'nin Demokrat üyesi Lloyd Doggett, 2 Temmuz'da Biden'a "başkanlık yarışından çekilmesi" çağrısı yaparak Biden'a adaylıktan çekilmesi çağrısı yapan ilk Demokrat Partili Kongre üyesi olmuştu.

Beyaz Saray 3 Temmuz'da, Biden'ın başkanlık yarışından "kesinlikle" çekilmeyeceğini bildirmişti.

Trump'ı yenmekte kararlı

Donald Trump yakın zamanda karşılaştığı destekçileriyle konuşmasında, canlı yayın tartışmasındaki performansını eleştirdiği rakibi Biden'ın "yarıştan çekileceğini" öne sürmüştü.

Biden, Kongre'deki demokratlara dün gönderdiği mektupta, sağlığı ile ilgili tartışmaları ve adaylıktan çekilme çağrılarını reddetmiş, Trump'ı "yenmekte kararlı" olduğunu kaydetmişti.

25. değişiklik maddesi

Trump'ın, Biden için 'kullanılmazsa adaylıkta kalacağını' söylediği ABD Anayasasına 1967'de kabul edilen 25. Değişiklik, başkanın ehliyetsizliği, ölümü, istifası gibi durumlarda izlenecek adımları düzenliyor.

Yasa ile belirlenen bazı yetkililer, başkanın "yetki ve görevini yerine getiremeyecek durumda olduğunu" Temsilciler Meclisi Başkanı ve Senato Geçici Başkanına yazılı olarak bildirdiklerinde başkan yardımcısının başkana vekaleten bu makamın yetki ve görevlerini üstlenmesi öngörülüyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)