Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.934
0.02%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Trump: Kuzey Kore'yle savaş ciddi bir risk

  ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
  • Ajanslar
  • 28.04.2017 - 06:53
  Trump: Kuzey Kore'yle savaş ciddi bir risk

  Trump: Kuzey Kore yle savaş ciddi bir risk #1

  Reuters Haber ajansına bir mülakat veren ABD Başkanı, "Diplomatik bir çözümü çok isterdik. Ancak oldukça güç." diye konuştu.

  Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un makul bir lider olup olmadığı sorusuna "Makul bir kişi olduğunu düşünmek istiyorum." diyerek yanıt veren Trump, Kim Jong-un hakkındaki düşüncelerini de anlattı: "27 yaşında babası ölüyor ve rejimi devralıyor. Ne derseniz deyin, kolay bir şey değil. Hele o yaşta. Yaptıklarını mazur göstermeye çalışmıyorum. Sadece yaptığı şeyin çok zor olduğunu söylüyorum."

  BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEMİŞTİ

  Trump röportajda Kuzey Kore'yi 'ABD için en büyük risk' olarak tanımladı. Trump'ın Beyaz Saray ekibi, Çarşamba günü ABD Senatosu'nun 100 üyesini de Beyaz Saray'a çağırarak Kuzey Kore konusunda bir bilgilendirme toplantısı düzenlemişti.

  YAPTIRIMLARI ARTIRMA KARARI

  Basına kapalı olarak düzenlenen toplantının ardından ortak bir yazılı açıklama yapan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Savunma Bakanı James Mattis, Kuzey Kore'nin nükleer programını sonlandırmaması durumunda ilk etapta yaptırımların artırılacağını ifade etmişti.

  Öte yandan ABD, Güney Kore'yi Kuzey Kore tehdidine karşı desteklemek adına Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) yerleştirmeye başlamış durumda. ABD Pasifik Donanmasına bağlı bir nükleer denizaltı ile bir uçak gemisi öncülüğündeki filo ise Güney Kore açıklarına ulaşmış durumda.Trump Reuters röportajında, THAAD savunma sistemi konusunda da konuştu ve Güney Kore'nin 1 milyar dolarlık faturayı ödemesi gerektiğini söyledi.

  ÇİN'LE İLİŞKİLER

  Kuzey Kore krizinin çözümü konusunda Çin'in elinden geleni yaptığını da ifade eden Trump Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in iyi niyetle ABD'ye yardımcı olmaya çalıştığını ifade etti.Trump, "Elinden geleni yaptığına inanıyorum. Kriz ve ölümler görmek istemediği kesin. İyi bir adam. Kendisini yakından tanıma fırsatı buldum." diye konuştu.Nisan ayı başında Trump, Şi Jinping'i Florida'da ağırlamıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir