Euro
15.5303
0.14%
Dolar
13.7251
0.45%
Altın
783.11
0.51%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
784.080
1.34%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C

  Trump, sosyal medyayı düzenleyecek kararnameyi imzaladı

  ABD Başkanı Donald Trump, başta Twitter olmak üzere bazı sosyal medya platformlarına yönelik 'kapatma' tehdidi sonrası, sosyal medya konusunda bir kararname imzaladı.
  • AA
  • 29.05.2020 - 05:07
  Trump, sosyal medyayı düzenleyecek kararnameyi imzaladı

  Twitter'ın sosyal medyada bilgi kirliliğini önlemek amacıyla son olarak başlattığı, bazı paylaşımların altına eklenen "bilgiyi doğrulama" etiketi, kendi tweet'lerine de uygulanan ABD Başkanı Donald Trump'ın tepkisine neden oldu.

  Söz konusu uyarının gündem olmasının ardından Trump, olay hakkında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Twitter'ı "3 Kasım'daki seçimlere müdahale etmeye çalışmak" ve "ifade özgürlüğünü kısıtlamak" ile itham etmişti.

  Trump, sosyal medyayı düzenleyecek kararnameyi imzaladı #1

  "YA DÜZENLEYECEĞİZ YA DA KAPATACAĞIZ" DEMİŞTİ

  Trump, çarşamba sabahı yaptığı Twitter paylaşımında ise "Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının, muhafazakar sesleri susturmaya çalıştıklarını hissediyor. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz, bu platformlara ya güçlü düzenlemeler uygulayacağız ya da bunları kapatacağız." ifadesini kullanmıştı.

  Trump, sosyal medyayı düzenleyecek kararnameyi imzaladı #2

  SOSYAL MEDYA KARARNAMESİNİ İMZALADI

  Twitter'a yönelik eleştiride bulundan Trump, "Twitter’ın bir içeriğin doğruluğunu kontrol etmeyi ya da görmezden gelmeyi tercih etmesi siyasi aktivizmden başka bir şey değildir." diyerek, sosyal medya konusunda taahhüt ettiği kararnameyi imzaladı.

  Trump, sosyal medyayı düzenleyecek kararnameyi imzaladı #3

  "ELİMDEN GELSE TWITTER'I DA KAPATIRDIM"

  Twitter'ın "bilgiyi doğrula" seçeneğini "siyasi aktivizm" olarak nitelendiren ve sosyal medya şirketlerinin "tekelcilik" yaptığını savunan Trump, "Twitter, saygın bir şirket olmasa ve hukuki hakkım olsa Twitter'ı da kapatırdım. Bu konuda avukatlar ile görüşüyoruz, hukuki bir süreç yürüteceğiz." diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir