Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
320.560
-0.87%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Trump Twitter'a da çattı: İfade özgürlüğü kısıtlanıyor

  ABD Başkanı Donald Trump, paylaştığı bazı tweet'lere 'bilgiyi doğrula' etiketi ekleyen Twitter'ı, 'ifade özgürlüğünü kısıtlamak' ve '2020 seçimlerine müdahale etmekle' itham etti.
  • AA
  • 27.05.2020 - 06:22
  Trump Twitter'a da çattı: İfade özgürlüğü kısıtlanıyor

  Twitter, son günlerde sosyal medya platformlarında dezenformasyonun yayılmasının önüne geçmek için bazı paylaşımlarının altına eklediği "bilgiyi doğrulama" etiketini, Trump'ın Kaliforniya eyaletindeki "uzaktan oylama" konusunda attığı tweet'lere de uyguladı.

  TWITTER, TRUMP'A "BİLGİYİ DOĞRULA" UYARISI YAPTI

  Trump, söz konusu Twitter paylaşımında, "Kaliforniya'daki uzaktan oylamanın oylamada hileye yol açacağını" iddia ederken, Twitter bu paylaşımın altına eklediği "bilgiyi doğrula" etiketinde kullanıcılara, "Uzaktan oylama konusundaki bilgiyi doğrulayın" uyarısında bulundu.

  Trump Twitter a da çattı: İfade özgürlüğü kısıtlanıyor #1

  "TWITTER, YALANCI BASIN İLE TWEET'İMİ YALANLIYOR"

  Söz konusu uyarının gündem olmasının ardından Trump, olay hakkında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, 3 Kasım'daki seçimlere işaret ederek "Twitter, şimdi 2020 başkanlık seçimlerine müdahale ediyor. Benim uzaktan oylamanın büyük çapta hile ve yolsuzluğa yol açacağına dair açıklamamı, yalancı basın CNN ve Amazon'un Washington Post'una dayandırarak yalanlıyor." ifadesini kullandı.

  Trump Twitter a da çattı: İfade özgürlüğü kısıtlanıyor #2

  "BAŞKAN OLARAK BUNA İZİN VERMEM"

  Trump ayrıca, "Twitter, ifade özgürlüğünü tamamen kısıtlıyor ve başkan olarak ben buna izin vermem." değerlendirmesinde bulundu.

  Trump Twitter a da çattı: İfade özgürlüğü kısıtlanıyor #3

  TWITTER'DAN AÇIKLAMA

  Twitter'dan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise Amerikan basınına yaptığı açıklamada, "Trump'ın bu paylaşımları, oylama sürecine ilişkin yanlış bilgiler içeriyor olabilir. Bu nedenle de uzaktan oylama sistemine ilişkin daha fazla bilgi paylaşmak için bu tweet'e 'bilgiyi doğrulama' etiketi ekledik." dedi

  Trump'ın Başkanlık Kampanyası Danışmanı Brad Parscale ise yaptığı yazılı açıklamada, Twitter'ın bu adımını kınayarak Twitter'ın, "yalancı basın" ile iş birliği yaptığını savunmuştu.


  Görüş Bildir