Petrol
87.02
3.29%
Euro
19.4113
0.86%
Dolar
18.6275
-0.06%
Altın
1.059
1.12%
Borsa
4978
0.31%
Bitcoin
322.697
2.99%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Trump'a dünyadan ilk tepkiler

  ABD'nin 45. başkanı seçilen Trump'a, dünya liderleri tepki gösterdi.
  • 09.11.2016 - 09:16
  Trump'a dünyadan ilk tepkiler

  Trump a dünyadan ilk tepkiler #1

  ABD başkanlık seçiminin kazananı Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump oldu. Trump'a tebrikler ve eleştiriler gelmeye başladı.

  FRANSIZ LİDER LE PEN'DEN TEBRİK

  Fransa'nın aşırı sağ parti lideri Marine Le Pen Donald Trump'ı twitter hesabından "Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni Başkanı ve özgür Amerikan halkını tebrik ediyorum" dedi.

  ALMANYA: NE YAPACAĞI HAKKINDA HİÇBİR FİKRİMİZ YOK

  Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Alman televizyon kanalında Trump'ın Başkan çıkmasını "büyük şok" olarak nitelendirirken "Bence Trump bu oyların kendine değil Washington'a karşı verildiğinin farkındadır. ABD Başkanının ne yapacağı hakkın hiçbir fikrimiz yok" yorumunu yaptı.

  FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI

  Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, seçim sonuçlarının Amerika ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri zayıflatmaması gerektiğini belirtti. Ayrault ayrıca Amerika ile İklim değişikliği konusundaki durum, İran nükleer anlaşması ve Suriye'deki iç savaş ile ilgili yaşananları berraklaştırmak gerektiğini bildirdi.

  GÜNEY KORE

  Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se ülke basınına yaptığı açıklamada Kuzey Kore'nin füze denemelerine atıfta bulunarak Trump'ın Başkanlığında ABD'nin bölgedeki politikasının devam etmesini beklediklerinin altını çizdi.

  İRAN

  İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, ülkesinin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanlık seçimlerinden zaferle çıkan Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump döneminde yaşanacak her türlü gelişmeye hazır olduğunu belirtti.

  İran'ın yarı resmi haber ajansı Tesnim'e konuşan Kemalvendi, Trump'un seçim kampanyasında İran ile imzalanan nükleer anlaşmayı feshedeceğine ilişkin söylemlerine işaret ederek, Tahran'ın anlaşmanın devamından yana olduğunu dile getirdi. Kemalvendi, aksi bir durumda ise ülkesinin uzun vadeli planlara sahip olduğunu ifade ederek, "İran her türlü gelişmeye hazırlıklıdır." dedi.

  Trump, seçim kampanyasında sık sık İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında 14 Temmuz 2015'te imzalanan nükleer anlaşmayı eleştirmişti. Başkan olması halinde nükleer anlaşmayı yırtıp atacağını öne süren Trump'a, zaman zaman anlaşmayı eleştiren ve ülkeye fayda sağlamadığını söyleyen İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, "Onlar anlaşma metnini yırtarsa biz onu ateşe veririz." karşılığını vermişti.

  Donald Trump: Tüm Amerikalıların başkanı olacağım VİDEO


  Görüş Bildir