Petrol
101.34
0.65%
Euro
17.6298
0.47%
Dolar
17.2656
0.29%
Altın
967.92
0.54%
Borsa
2415
0.27%
Bitcoin
353.576
2.24%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Trump'a yüz milyonlarca dolarlık yasa dışı bağış iddiası

  ABD Başkanı Trump'ın göreve geldiği 2016 seçimlerine ilişkin yeni iddialar gündeme geldi. Riyad ve Abu Dabi'nin, yasa dışı yollarla Trump'ın kampanyasına bağış yaptığı ileri sürüldü.
  • AA
  • 25.02.2020 - 15:03
  • Güncelleme : 25.02.2020 - 15:03
  Trump'a yüz milyonlarca dolarlık yasa dışı bağış iddiası

  ABD seçimlerine müdahale soruşturmasıyla ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıktı.

  Soruşturmanın tanıklarından Lübnan asıllı Andy Khawaja, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) yasa dışı yollarla Trump'ın seçim kampanyasına yüz milyonlarca dolar bağış yaptığını iddia etti.

  "BAŞKANLIK TRUMP İÇİN SATIN ALINDI"

  İngiltere merkezli Spectator dergisinde yayınlanan makaleye göre, internet üzerinden ödeme hizmeti sunan Allied Wallet şirketinin sahibi Khawaja, ABD'deki seçimlere müdahale soruşturmasında, "Suudi Arabistan ve BAE'nin 2016'da başkanlığı Trump için satın aldığını" söyledi.

  Trump a yüz milyonlarca dolarlık yasa dışı bağış iddiası #1
  (Andy Khawaja solda)

  Suudi Arabistan ve BAE'nin yasa dışı yollarla Trump'ın seçim kampanyasına yüz milyonlarca dolar aktardığını öne süren Khawaja, bağışların ABD vatandaşlarının internet üzerinden çalınan kimlik bilgileri kullanılarak yapıldığını ve yasal olarak Federal Seçim Komisyonuna bildirilmeyen 200 dolardan düşük bağışlar şeklinde gösterildiğini ifade etti.

  BİN ZAYİD BAŞROLDE

  Kendi şirketi tarafından sağlanan teknoloji sayesinde söz konusu iki ülkenin Trump'ın seçim kampanyasına binlerce kez düşük miktarlı bağışlar yaptığını iddia eden Andy Khawaja, olayda en önemli rolü başta Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan olmak üzere BAE yöneticilerine danışmanlık yapan Lübnan asıllı Amerikalı iş adamı George Nadir'in oynadığını belirtti.

  Trump a yüz milyonlarca dolarlık yasa dışı bağış iddiası #2

  NADİR-BİN ZAYİD İLİŞKİSİ

  Khawaja, 2016'da Orta Doğu bölgesinde faaliyet gösterecek bir online alışveriş sitesi kurmak için yatırımcılara ihtiyaç duydu. Bu sayede BAE, Veliaht Prensi Bin Zayid için çalışan George Nadir ile irtibat kurdu.

  TRUMP'IN KAMPANYASINA DÜŞÜK MİKTARLI BAĞIŞLAR YAPILDI

  Khawaja'nın anlatımına göre; Nadir, kendisine BAE Kraliyet Ailesi'nden bir yatırımcı bulduğunu söyledi. Bu yatırımcı, Khawaja'nın projesine 500 milyon dolar yatırımda bulunacağını iletti, ancak para gönderilmedi. Bunun yerine Nadir, Eylül 2016'da Khawaja'ya BAE tarafından Trump'ın seçim kampanyasına düşük miktarlı bağışlar yapabilmek için bir ödeme sistemine ihtiyacı olduğunu ve Khawaja'nın alışveriş sitesi için kullandığı ödeme sistemini satın almak istediğini anlattı.

  Trump a yüz milyonlarca dolarlık yasa dışı bağış iddiası #3

  ABD VATANDAŞLARININ KİMLİK BİLGİLERİNİ ÇİNLİLER SAĞLADI

  Andy Khawaja, George Nadir'in kendisine BAE ve Trump'ın İran'a karşı politikalarının örtüştüğünü anlatarak şunları söyledi:

  "Trump'ın seçim kampanyasındaki insanlarla görüştüm. Patronum, Trump ile anlaşma yaptı. Eğer biz onun seçilmesini sağlarsak İran'a karşı sert politikalar izleyecek ve (önceki ABD Başkanı Barack) Obama hükümetinin imzaladığı nükleer anlaşmadan ayrılacak. İran ekonomisinin belini kıracak ve İran'ın petrol satışlarına yaptırım uygulayacak. Bu da onların petrol piyasasında rekabet etmelerini çok zorlaştıracak. Bunların hepsi bizim için yüz milyarlarca dolar değerinde. Bu yüzden Hillary'nin (Clinton) seçilmesine izin veremeyiz."

  Trump a yüz milyonlarca dolarlık yasa dışı bağış iddiası #4

  "PARA SUUDİLERDEN GELECEK"

  Khawaja, bunun üzerine Nadir'e, Trump'ın kazanacağını düşünmenin çılgınlık olacağını söylediğini, Nadir'in ise patronunun yanlış ata oynamayacağını belirterek, "Para Suudilerden gelecek. BAE, Çinlilerden satın aldığı veriler sayesinde operasyonu yönetecek. 10 milyon Amerikan vatandaşının verilerine ve bitmeyen bir para kaynağına sahibiz. Ruslar da işin içinde. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ile görüştüm ve ondan da yeşil ışığı aldım çünkü Putin de bizimle aynı düşüncede. Hillary kaybetmeli." ifadelerini kullandığını aktardı.

  TRUMP SUÇSUZ BULUNMUŞTU

  Görev süresi boyunca Rusya ile iş birliği yaparak seçimlere hile karıştırmak ve yabancı devlet adamlarıyla kişisel çıkarlar konusunda pazarlık yapmakla suçlanan Trump, seçimlere hile karıştırdığı konusunda yapılan soruşturmada suçsuz bulunmuştu.

  Trump a yüz milyonlarca dolarlık yasa dışı bağış iddiası #5
  (George Nadir solda)

  Soruşturmada yargılanan BAE Veliaht Prensi Bin Zayid için çalışan George Nadir de kendisine yönelik suçlamalardan aklanmıştı. Bu soruşturmanın dışında çocuk istismarı suçlamasıyla geçen yıl haziranda tutuklanan Nadir, yargılandığı dava sonucunda 13 Ocak'ta suçlu bulunmuştu. Nadir'in, 10 ila 30 yıl hapis cezasına çarptırılacağı belirtiliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir