Euro
9.0221
0.11%
Dolar
7.467
0.11%
Altın
438.8
0.23%
Borsa
1.524
0%
Bitcoin
265.500
-2.18%
-3ºC
İstanbul
Açık -3 C
  Trump'ın 'isyana teşvik' ile suçlandığı azil maddesi kabul edildi

  Trump'ın "isyana teşvik" ile suçlandığı azil maddesi kabul edildi

  ABD Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada, Başkan Donald Trump'ın "isyana teşvik" ile suçlandığı azil maddesi kabul edildi.
  • AA
  • 14.01.2021 - 00:29
  • Güncelleme : 14.01.2021 - 08:27

  ABD Kongresi'ndeki Demokratlar, 6 Ocak'taki Kongre baskınından sorumlu tuttukları Başkan Donald Trump'a karşı önemli bir adım attı.

  Görev süresinin sona ermesine bir hafta kala Temsilciler Meclisi gündemine gelen tasarıda yer alan azil maddesinde Trump, "isyana teşvik" ile suçlandı.

  Görevden alınması istenen tasarıda Trump, Kongre baskını öncesindeki açıklamaları dolayısıyla o gün yaşanan şiddetten sorumlu tutuldu.

  Trump ın 'isyana teşvik' ile suçlandığı azil maddesi kabul edildi #1

  232 EVET OYU İLE KABUL EDİLDİ

  Uzun bir tartışma bölümünün ardından Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylamada, Trump'ın "isyana teşvik" ile suçlandığı azil maddesi 197 hayır oyuna karşılık 232 evet oyu ile kabul edildi.

  Trump ın 'isyana teşvik' ile suçlandığı azil maddesi kabul edildi #2

  10 CUMHURİYETÇİ VEKİL DE EVET OYU VERDİ

  Söz konusu azil maddesine 10 Cumhuriyetçi vekilin de evet oyu vermesi dikkati çekti.

  Böylece ABD'nin 45. Başkanı Trump, ülke tarihinde "görevden alınması istemiyle iki kez suçlanan ilk başkan" olarak kayıtlara geçti.

  Trump ın 'isyana teşvik' ile suçlandığı azil maddesi kabul edildi #3

  ASIL YARGILAMA SENATO'DA

  Azil sürecinin asıl yargılama ayağını oluşturan ve Trump'ın suçlu olup olmadığına karar verecek olan Senato'nun, söz konusu oylamayı ne zaman yapacağı ise henüz net olarak belli değil.

  Senato'daki Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, son açıklamasında, Trump'ın yargılamasının yapılacağı oturumun 20 Ocak'tan önce yapılmayacağını bildirdi. Böylece Trump'ın Senato yargılamasının Joe Biden dönemine kalması kesinleşmiş oldu.

  SENATO'NUN 3'TE 2'SİNİN SUÇLU OLDUĞU YÖNÜNDE OY KULLANMASI GEREKİYOR

  Senato'nun Trump'ı suçlu bulması için 100 senatörün en az 3'te 2'sinin, yani en az 67 senatörün bu yönde oy kullanması gerekiyor.

  Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre Senato'daki Cumhuriyetçilerin önemli bir kısmı, "Trump'ın suçlu olmadığı" yönünde oy kullanmayı düşünüyor.

  Trump ın 'isyana teşvik' ile suçlandığı azil maddesi kabul edildi #4

  BİR KEZ DAHA YARGILANMIŞTI

  ABD Başkanı Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı bir telefon görüşmesi dolayısıyla 2019 Aralık ayında Temsilciler Meclisi'nde suçlanmış, 2020 Şubat ayında Senato'daki oturumda ise aklanmıştı.

  Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratlar, Mike Pence'e anayasanın 25. ek maddesini devreye sokarak Trump'ı görevden alma çağrısı yapan tasarıyı da yerel saatle dün gece kabul etmişti.

  Pence ise söz konusu maddeyi kullanmak gibi bir niyetinin olmadığını kesin bir dille açıklamıştı.

  Trump ın 'isyana teşvik' ile suçlandığı azil maddesi kabul edildi #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir