Petrol
96.58
0.15%
Euro
18.3047
0.04%
Dolar
17.9308
-0.10%
Altın
1.031
0.05%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
430.558
3.57%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  TSK Kabil’deki Doğan Kışlası'na veda etti

  TSK'nın 2002 yılından bu yana kullandığı Doğan Kışlası, resmi törenle Afgan hükümetine devredildi.
  • AA
  • 16.02.2015 - 13:00
  TSK Kabil’deki Doğan Kışlası'na veda etti

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Afganistan’ın başkenti Kabil’de 2002 yılından bu yana kullandığı Doğan Kışlası, resmi törenle Afgan hükümetine devredildi.

  Kışlada düzenlenen devir teslim törenine Afganistan’daki Türk Gücü Komutanı Tümgeneral Mehmet Cahit Bakır, Afganistan Savunma Bakanlığı'ndan General Azizuddin Ayar ve Afgan yetkililer katıldı.

  TSK Kabil’deki Doğan Kışlası na veda etti #1

  3 MİLYON DOLARLIK MALZEMEYLE TESLİM EDİLDİ

  Tümgeneral Bakır, törende yaptığı konuşmada Doğan Kışlası'nı içindeki 3 milyon dolarlık malzemeyle Afgan hükümetine teslim ettiklerini söyledi.

  TSK Kabil’deki Doğan Kışlası na veda etti #2

  250 BİN AFGAN TEDAVİ EDİLDİ

  Bakır, son 13 yılda kışladaki hastanede yaklaşık 250 bin Afganın tedavi edildiğine dikkati çekerek "Bu gün buradaki hizmetimizin sonuna geldik ve bu kampı siz Afgan kardeşlerimize teslim ediyoruz. Fakat bu demek değildir ki hizmetlerimiz burada sona eriyor, geçmişte olduğu gibi gelecekte de bu hizmetleri sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

  TSK Kabil’deki Doğan Kışlası na veda etti #3

  AFGANLAR TARAFINDAN HİZMET DEVAM EDECEK

  Doğan Kışlası'nda bundan sonra Afganlar tarafından hizmet verileceğini aktaran Bakır, "2002 yılında bu yana kışlada görev yapan kardeşlerime çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

  TSK Kabil’deki Doğan Kışlası na veda etti #4

  Afganistan Savunma Bakanlığı temsilcisi General Ayar da Türkiye’nin Afganistan’a değişik alanlarda önemli yardımlar yaptığını dile getirerek, "Türk askeri, Doğan kışlasının bakım ve onarımını mükemmel bir şekilde yaptırmış ve bu kışlayı tüm imkanlarıyla bize devrediyor, biz bu yardıma da çok teşekkür ediyoruz. Burayı tüm askeri araçların bakım merkezi olarak kullanacağız" dedi.

  TSK Kabil’deki Doğan Kışlası na veda etti #5

  TSK GÖREVİNE DEVAM EDECEK

  Türkiye, askeri kışla olarak kullandığı Gazi ve Warehouse kamplarını da Afgan hükümetine devretmişti. Doğan Kışlası'nda bulunan Türk askerleri, görevlerini TSK’nin 31 Aralık 2014’te devraldığı Uluslararası Hamid Karzai Havaalanı'nda sürdürecek.

  TSK Kabil’deki Doğan Kışlası na veda etti #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir