Euro
11.1317
0.95%
Dolar
9.528
0.51%
Altın
552.28
0.79%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
591.245
5.04%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  TSK, Libya'da milli teknolojiyle mayın temizliyor

  EOD timleri, Hafter milislerinin tuzakladığı patlayıcıları temizlemek için yerli üretim robotik sistemleri kullanıyor.
  • AA
  • 26.06.2020 - 14:26
  • Güncelleme : 26.06.2020 - 14:26
  TSK, Libya'da milli teknolojiyle mayın temizliyor

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Libya'da sivillerin evlerine güvenli dönüşü için mayın temizliğinde milli teknolojiyle çalışıyor.

  TSK ekipleri, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin darbeci lideri Hafter'e bağlı milislerin başkent Trablus'tan çekilirken tuzakladığı mayın ve patlayıcıların imha çalışmalarında milli teknolojiyi kullanıyor.

  TSK, Libya'da milli teknolojiyle mayın temizliyor FOTO GALERİ

  YERLİ ÜRETİM ROBOTİK SİSTEMLE MAYIN TEMİZLİĞİ

  TSK Mayın, Patlayıcı Madde Arama ve İmha (EOD) timleri, Trablus'un güneyindeki yerleşim bölgelerinde Hafter milisleri tarafından tuzaklanmış mayın, el yapımı patlayıcı (EYP) ve savaşın geride bıraktığı patlayıcıları temizlemek ve sivillerin evlerine güvenli dönüşünü sağlamak için yerli üretim robotik sistemlerden yararlanıyor.

  Libya'da sivil halkın evlerine güvenli dönüşünü sağlamak için Libya makamlarının daveti üzerine bu ülkeye gelen TSK'ya bağlı patlayıcı ve mayın imha uzmanları, modern ekipmanları, robotik sistemleri, milli teknolojileri ve teknik saha tecrübelerini kullanarak Libya ordusuyla birlikte faaliyetlerini sürdürüyor.

  TSK, Libya da milli teknolojiyle mayın temizliyor #1

  39 KİŞİ ÖLDÜ, 100'DEN FAZLA KİŞİ YARALANDI

  Hafter milislerinin başkentin güneyinde sivil yerleşim bölgelerine tuzakladığı mayın ve el yapımı patlayıcılar nedeniyle şu ana kadar aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 39 kişi hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi yaralandı.

  TSK, Libya'da milli teknolojiyle mayın temizliyor VİDEO

  TSK, Libya da milli teknolojiyle mayın temizliyor #2

  HAFTER, LİBYA'YI KAOSA SÜRÜKLEDİ

  Darbeci Hafter, Nisan 2019'da emrindeki milislere başkente saldırı emri vererek Libya'yı şiddet sarmalına sürüklemişti. Aradan geçen bir yılın sonunda, Libya ordusu karşısında başkentin güneyinden çekilmek zorunda kalan Hafter milislerinin, sivil yerleşim bölgelerine, evlere ve gündelik eşyalara patlayıcı ve mayın tuzakladığı ortaya çıkmıştı.

  TSK, Libya da milli teknolojiyle mayın temizliyor #3

  TSK, Libya da milli teknolojiyle mayın temizliyor #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir