Euro
9.5027
0.5%
Dolar
7.865
0.43%
Altın
462.33
1.2%
Borsa
1.325
0.02%
Bitcoin
149.349
-0.53%
9ºC
İstanbul
Bulutlu 9 C

  Tunus Mali'ye askeri müdahaleye karşı

  Tunus, Mali'ye askeri müdahaleye karşı olduğunu açıkladı
  • 24.12.2012 - 23:11
  Tunus Mali'ye askeri müdahaleye karşı

  Tunus Mali ye askeri müdahaleye karşı #1

  Tunus İçişleri Bakanı Ali Liiriyd, Mali'ye askeri müdahalenin durumu kötüleştireceğini, siyasi çözümden yana olduklarını belirtti.

  Liiriyd, Tunus'u ziyaret eden Cezayir İçişleri Bakanı Dahu Veled Kabiliye ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ülkesinin Mali konusunda tutumunun Cezayir ile mutabık olduğunu, askeri müdahaleye karşı olduğunu vurguladı.

  Öte yandan iki ülke arasındaki ilişkiler geliştirmek için Tunus'a giden Cezayir İçişleri Bakanı Kabiliye ve Liiriyd, güvenlik alanında işbirliğini arttırmak konusunda anlaştı.

  İki Bakan, Tunus-Cezayir sınırında silahlı grupların hareketlerine, yasa dışı göçmenliğe ve uyuşturucu kaçakçılığına karşı işbirliği içinde olmaya karar verdi.

  Kabiliye, ''İkili işbirliği çerçevesinde güvenlik konusunda görüşmeler düzenlenmesi konusuna önem veriyoruz. Askerler ya da sivil savunma ekipleri aracılığıyla sınırların korunması için güvenlik alanında ilişkilerimizi geliştiriyoruz'' dedi.

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, geçen haftaki oturumunda Mali'de Afrika öncülüğünde Uluslararası Destek Misyonu (AFISMA) konuşlandırılması kararı almıştı. Mali'deki son durum ve alınması gereken önlemlerin görüşüldüğü toplantıda, Mali'deki durumun uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturduğu belirtilerek, Mali'ye askeri ve politik destek verileceği kaydedildi.

  Mali'de silahlı gruplar mart ayındaki askeri darbeyle oluşan iktidar boşluğundan bu yana ülkenin kuzey bölgelerinde kontrol ediyor.

  Ensaruddin ve Azavad hareketi (MNLA) ve Tevhid ve Cihad Hareketi, mart ayındaki askeri darbeyle oluşan iktidar boşluğundan bu yana Mali'nin kuzey bölgelerinde kontrolü elinde bulunduruyor. MNLA, Mali'nin kuzeyinde yaşayan Tuareg azınlığının bağımsızlığını talep ediyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir