Petrol
93.43
0.53%
Euro
18.3005
0.13%
Dolar
17.9487
0.00%
Altın
1.019
0.25%
Borsa
298
2.29%
Bitcoin
425.758
-1.95%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 25 C

  Tunus'ta Libya krizi

  Başbakan Cibali, Libya eski Başbakanı Mahmudi'nin gizli anlaşma kapsamında iade edildiği iddiasını yalanladı.
  • 30.06.2012 - 02:40
  Tunus'ta Libya krizi

  Tunus ta Libya krizi #1

  Tunus Başbakanı Hammadi el-Cibali, hükümetinin, Libya eski Başbakanı El-Bağdadi el-Mahmudi'yi Libya'ya iade etmesi kararının iki ülke arasındaki anlaşma çerçevesinde alındığı iddiasını yalanladı.

  Meclis oturumunda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Başbakan Cibali, Tunus siyasetinde krize yol açan iade kararıyla ilgili ilk kez açıklamalarda bulundu. Kimi milletvekilleri, Başbakan'ın, iade kararıyla Cumhurbaşkanının yetki alanına müdahil olduğunu, bunun da yetki aşımı anlamına geldiğini savundu.

  ADİL BİR ŞEKİLDE YARGILANACAK

  Muhalefet milletvekillerinin, diğer önemli konular dururken iade kararı üzerine bu kadar gitmelerini ''tuhaf'' karşıladığını ifade eden Başbakan Cibali, Mahmudi'nin iadesinin, Başbakan'ın yasalarla belirlenen yetkileri çerçevesinde gerçekleştirildiğini belirtti. Cibali, iade kararının, Cumhurbaşkanı ve Kurucu Meclis'le istişareler sonucunda ve bakanların çoğunluğunun oyuyla alındığını ifade etti. Cibali, eski Libya başbakanının adil bir şekilde yargılanacağı konusunda güvence aldıklarını da iddia etti.

  TUNUS CUMHURBAŞKANI TEPKİLİ

  Libya'nın Kaddafi dönemindeki son başbakanı El-Bağdadi el-Mahmudi'nin Tunus'tan Libya'ya gönderilmesi, Tunus Cumhurbaşkanı Munsif Marzuki ile Başbakan Hammadi Cibali arasında da büyük bir gerilime yol açmıştı. Libya'da işkence göreceği endişesiyle Mahmudi'nin iadesine karşı çıkan ve insan haklarına yönelik duyarlılığıyla bilinen Cumhurbaşkanı Marzuki'nin, Mahmudi'nin kendisine haber verilmeden sınırdışı edilmesine sert tepki göstermişti.

  DEMOKRASİYİ ÖĞRENME AŞAMASINDAYIZ

  Cibali, meclis oturumunda, Tunus'ta siyasi kurumlar ve toplumdaki siyasi oluşumların, henüz demokrasiyi öğrenme aşamasında olduğunu da söyledi. Başbakan Hammadi el-Cibali, ''Hepimiz, demokrasinin nasıl uygulanacağını öğrenme safhasındayız. Bu da gelecek için bize tecrübe sağlayacak'' şeklinde konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir