Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
442.100
0.64%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  Türk Büyükelçi İran Dışişlerine çağırıldı

  Türk Büyükelçi İran Dışişlerine çağırıldı

  İran devlet televizyonu, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin'in İran Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını duyurdu.
  • Haber Merkezi
  • 21.10.2016 - 15:00

  İran, Saddam'ın devrilmesinden sonra büyük ölçüde şiilerin kontrolüne geçen Irak'a müdahale etmeyi sürdürüyor.

  Öyle ki Saddam sonrası göreve gelen 2 başbakanın da şii gruplardan olması ve İran yönetiminin direktiflerine göre hareket etmesi, Irak'ın Türkiye ile iyi ilişkiler geliştirmesine engel oldu.

  IRAK İRAN'LA DOST, TÜRKİYE'YE DÜŞMAN OLDU

  Son olarak Irak Başbakanı İbadi, İran'la yakın ilişki kurarken Türkiye'ye karşı düşmanlık esasına dayalı bir politika izlemeye devam ediyor.

  İRAN TÜRKİYE'Yİ KINADI

  İbadi'nin İran çıkarları doğrultusunda Türkiye'nin Musul operasyonuna katılmasını engelleme çalışmaları sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisini sert bir dille eleştirmişti. Bu eleştirilerin ardından Tahran'daki Türk Büyükelçisi, İran Dışişleri'ne çağrıldı, kınama yapıldı.

  Haberde, ‘Bölgedeki bazı gelişmeler konusunda Türk devlet adamlarının kullandığı gerçek dışı ifadelerden dolayı’ Türk Büyükelçi Tekin’in Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı belirtildi.

  Tahran yönetiminin ‘sert’ itirazının Rıza Hakan Tekin’e iletildiği de kaydedildi.

  Erdoğan'dan İbadi'ye: Bildiğimizi okuyacağız haddini bil VİDEO

  TÜRK BÜYÜKELÇİDEN İRAN MEDYASINA YALANLAMA

  Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin, İran medyasında dün yer alan, İran Dışişleri Bakanlığına çağrılmasıyla ilgili haberlerin tam olarak gerçeği yansıtmadığını söyledi.

  Tekin, İran Dışişleri Bakanlığı tarafından çağrıldığı iddialarına ilişkin 13 Ekim Perşembe günü Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yapılan Türkiye-KİK Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda bir ortak bildiri kabul edildiğini hatırlatarak, İran Dışişleri Bakanlığının kendisini bu konuyla ilgili geçen hafta cumartesi günü bakanlığa çağırdığını ve konuya ilişkin görüşlerini paylaştığını ifade etti.

  Kendisinin pazar günü bakanlığa giderek konuyla ilgili bilgilendirmede bulunduğunu belirten Tekin, şöyle konuştu:

  "İran Dışişleri Bakanlığı tarafından geçen hafta çağrılmam, dün, İran medyası tarafından, 'Bazı Türk devlet adamlarının Musul ile ilgili İran'ı hedef alan açıklamaları hakkında Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi, İran Dışişleri Bakanlığı tarafından çağrıldı' şeklinde servis edildi. Oysa Dışişleri Bakanlığında yaptığım görüşmenin bu konuyla bir ilgisi yoktur. Üstelik görüşmenin zamanlamasıyla ilgili de yanlış bir izlenim uyandırılmıştır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir