Euro
15.2460
0.02%
Dolar
13.4332
0.06%
Altın
794.9970
-0.10%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
569.011
-1.46%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  Türk Büyüklelçiliği bahçesinde Pussy Riot krizi

  Rusya'da Türk Büyükelçiliği'nin tellerine tırmanan eylemci pankart açtı.
  • 17.08.2012 - 20:44
  Türk Büyüklelçiliği bahçesinde Pussy Riot krizi

  Türk Büyüklelçiliği bahçesinde Pussy Riot krizi #1

  PUSSY RİOT PROTESTOSU

  Moskova'daki Kurtarıcı İsa Katedrali'nde rengarenk kostümler giyip, maske takarak şarkı söyleyerek eylem yapan Rus punk müzik grubu Pussy Riot'un, bugün görülen davası sonrası bir eylemci mahkemenin hemen karşısındaki Türkiye Büyükelçiliğinin duvarını çevreleyen tellere tırmanarak burada pankart açtı.

  BÜYÜKELÇİLİK DUVARINDA PANKART AÇTI

  Moskova'daki Türkiye Büyükelçiliği'nin hemen karşısındaki mahkeme binasında görülen dava sırasında polis geniş güvenlik önlemi alıp sokağı trafiğe ve yayalara kapatmasına rağmen bir gösterici gurubun 2 yıl hapis cezası almasının açıklanması sonrası kararı protesto etmek için büyükelçilik duvarına tırmanarak bir skandala imza attı. Eylemcinin tellere tırmandığını fark eden Rus polisi, eylemciye elçilik topraklarına girmemesi için uyardıysa da genç kız polisi dinlemeyerek içeri atladı. Eylemciyi takip eden polis kısa süre içerisinde yakalayarak aynı yolla dışarı çıkarttı. Eylem Rus haber sitelerinde kısa sürede geniş yer buldu.

  Hatırlanacağı üzere grup üyeleri katedralde sadece din adamlarının yaklaşabildiği sunağın yanı başında küfür ve argo ifadeler içeren şarkı söyleyerek, Rus Ortodoks Kilisesi'nden büyük tepki almıştı. Kilise tarafından ise bu eylemin inananlarla dalga geçtiği ve bunun dine hakaret olduğu açıklaması yapılmıştı.


  Görüş Bildir