Petrol
83.88
0.20%
Euro
19.2821
-0.64%
Dolar
18.6173
-0.09%
Altın
1.042
-0.90%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
308.406
-2.07%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Türk medyasını suçlayan John Kirby'e sözleri hatırlatıldı

  Türkiye'de darbe girişimi ile ilgili ABD'nin sorumlu görülmesinin nedenini medyaya bağlayan Kirby'e o sözleri hatırlatıldı.
  • AA
  • 23.11.2016 - 08:21
  Türk medyasını suçlayan John Kirby'e sözleri hatırlatıldı

  Türk medyasını suçlayan John Kirby e sözleri hatırlatıldı #1

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'e günlük basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerikan CBS kanalında yayınlanan "60 dakika" programındaki sözlerine ilişkin dün düzenlenen basın toplantısında yaptığı yorumlar soruldu.

  TÜRK MEDYASINI SUÇLAMIŞTI

  “Türk medyasının çoğu üyesi (Darbenin arkasında ABD’nin olduğuna yönelik) bu düşünceyi durdurmak için hiçbir şey yapmadı” şeklindeki sözleri AA muhabiri tarafından Kirby’ye hatırlatılarak, “Sizce Türk medyasının rolünden ziyade, darbenin arkasında olan Fetullah Gülen’in ABD’de oluşu Türkiye’de Amerikan karşıtlığının yükselişe geçmesine sebep olmuş olabilir mi?” sorusu yöneltildi.

  "BİLEMİYORUM"

  Konunun dünkü toplantıda ele alındığını anımsatan Kirby, “Türkiye halkının ya da yetkililerin aklından geçeni bilemiyorum” ifadesini kullandı.

  "SEÇİLMİŞ HÜKÜMETİ DESTEKLİYORUZ"

  "Darbe girişimiyle ABD’nin bir ilgisinin olmadığı" değerlendirmesini yapan Kirby, “ABD yönetimi olarak Türkiye’yi ve Türkiye’deki demokratik yollardan seçilmiş hükümeti destekledik, desteklemeye de devam ediyoruz” dedi.

  FETÖ'NÜN KAÇMAMASI İÇİN ÖNLEM ALINDI MI?

  Kirby’ye, "ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in ABD’den kaçabileceği ve buna ilişkin olarak herhangi bir güvenlik önlemi alınıp alınmadığı" sorusu da yöneltildi.

  Soruya ilişkin yorum yapmak istemediğini belirten Kirby, konuyla ilgili ABD Adalet Bakanlığını adres gösterdi.

  ANLAMLI HEDİYE

  Basın toplantısı sonrasında, Sözcü Kirby’e FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin kronolojisini ve sonrasındaki tepkileri yansıtan "Dakika Dakika FETÖ'nün Darbe Girişimi" isimli kitap hediye edildi.


  Görüş Bildir