Petrol
109.05
-2.57%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.800
-1.63%
11ºC
İstanbul
Hafif yağmur 11 C

  Türk nakliyeleri IŞİD'i atlatarak Irak'a ulaştı

  Türk yumurta üreticileri IŞİD yüzünden girmedikleri Irak'a yeni yollar bularak girmeyi başardı.
  • 11.07.2014 - 14:23
  Türk nakliyeleri IŞİD'i atlatarak Irak'a ulaştı

  yumurta

  Türkiye'nin yumurtada en büyük ihracat pazarı olan Irak'ta İŞİD saldırıları nedeniyle durma noktasına gelen ihracat tekrar başladı.

  Irak'ta IŞİD saldırıları nedeniyle durma noktasına gelen yumurta ihracatı, yeni nakliye yolları bulunmasıyla rahat nefes aldı.

  FİYATLAR EYLÜLE DOĞRU YENİDEN YÜKSELECEK

  Irak'a yeteri kadar ürün gitmemesi nedeniyle iç piyasada gerileyen fiyatların ise Eylül ayına doğru tekrar yükselebileceği belirtiliyor. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim  Kurulu  Başkan Yardımcısı Bedri Girit, yaptığı açıklamada sektörün  yıllık 400 milyon dolarlık ihracatının 372 milyon dolarının Irak'a yapıldığını, toplam  üretimin  ise yüzde 27'sinin bu pazarda  tüketildiğini ifade etti.

  Irak pazarı sayesinde kanatlı eti ve yumurta sektöründe  yeni yatırımlar yapıldığını anlatan Girit, bu pazarda yaşanan bir sorunun sektörü doğrudan  etkilediğini ifade etti.

  BAĞLANTILAR KOPTU

  Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün saldırıları sonrası Irak'ın kuzeyi ile güneyi arasındaki bağlantıların koptuğunu dile getiren Girit, Türkiye'den yola çıkan tırların güneye inememesi nedeniyle çok sayıda şirketin sıkıntıya girdiğini kaydetti.

  YENİ GİRİŞ YOLLARI BULUNDU

  Alternatif pazar bulunmamasından sektörün bir süre paniklediğini anlatan Girit, şöyle konuştu: "Ancak yumurta en temel tüketim ürünü. Eninde sonunda bir yol bulacağını düşünüyorduk. Raf ömrü uzun olan diğer gıda ürünleri İran üzerinden güneye girebiliyor. Ancak yumurtanın ömrü 30 gün. Bunun 1 haftası yolda geçerse satışa sunulacak vakit kalmıyordu. Sonuç olarak yeni giriş yolları bulundu. Ancak güvenlik sorunlarının devam etmesi nedeniyle ek maliyetler oluştu. 4 bin dolara hallettiğimiz bir nakliye işini bugün 8 bin dolara çözebiliyoruz. Öyle veya böyle yumurta sevkiyatı devam ediyor."

  AKTİF PAZARLAMA YAPILABİLİR

  Yumurta üreticilerinin de Irak pazarındaki sıkıntı nedeniyle kesim dönemi  yaklaşan yumurtalık piliçleri kesime gönderdiğini, üretimin bir miktar gerilediğini anlatan Girit, Irak pazarında kademeli olarak iyileşme beklediklerini söyledi. Girit, atlatılan bu kriz tehlikesi sayesinde sektörün alternatif pazarların önemini kavradığına da dikkati çekerek Suudi Arabistan, Dubai, Azerbaycan gibi ülkelerde daha aktif bir pazarlama yapılacağını ifade etti.

  RAMAZANDA FİYATLAR DÜŞTÜ

  Kanatlı Tanıtım Grubu (KTG) Başkan Yardımcısı Derya Pala, Irak'taki gelişmelerin içpiyasada da fiyatları düşürdüğüne dikkati çekti.

  Yaşanan sorun öncesi yumurtanın üreticiden çıkış fiyatının düştüğünü belirten Pala, "Genelde ramazan ayında fiyatı yükselen yumurtada bu yıl düşüş yaşandı. Yaz aylarında tüketimin düşük gerçekleşmesi nedeniyle bu fiyat seyrinin okulların açılacağı eylül ayına kadar devam etmesi bekleniyor" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir