Euro
10.1562
0.97%
Dolar
8.6014
0.89%
Altın
487.78
1.51%
Borsa
1.418
0.01%
Bitcoin
408.057
1.27%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Türk şirketi jiletli tel isteyen Macaristan'ı reddetti

  Almanya'da, Türk işadamlarına ait bir firma, Macaristan'dan gelen milyonluk jiletli tel satışı teklifini insani gerekçelerle reddetti.
  • 21.09.2015 - 15:53
  Türk şirketi jiletli tel isteyen Macaristan'ı reddetti

  Türk şirketi jiletli tel isteyen Macaristan ı reddetti #1

  Macaristan'da bir kameraman kadının attığı tekmeyle gündeme gelen Avrupa'daki Suriyeli mülteci dramına gurbetçi Türklere ait bir firmanın verdiği tepki damgasını vurdu.

  175 KİLOMETRE TEL ÖRGÜ LAZIM

  Macaristan hükümeti ülkelerine akın eden sığınmacıları durdurmak amacıyla 175 kilometrelik Sırbistan sınırına tel örgü çekmeye karar verdi. Çekilecek 4 metre yüksekliğindeki tel örgülerin üst kısımlarına ise "jilet tel" çekilmesi planlandı. Hükümetin kararı üzerine harekete geçen yetkililer Macaristan'da üretilmeyen jiletli teller için arayışa geçti.

  O FİRMA ALMANYA'DA BULUNDU

  Aradıkları firmayı Almanya'da bulan Macaristan hükümeti 110 millik (175 KM) jiletli tel için Mutanox firmasına başvurdu.

  BİRİ BAYBURTLU BİRİ AFYONLU

  Macaristan'ın jiletli tel siparişini verdiği firma Türk işadamlarına ait çıktı. Bayburtlu iş adamı Murat Ekrek ve Afyonkarahisarlı Talat Değer'in sahibi olduğu firma "insani kaygıları gerekçe göstererek" milyonluk teklifi reddetti. Firma yetkilileri Macaristan'a tarihi bir yanıt verdi.

  TARİHİ SÖZLER

  Firma gerekçesini "ürettiğimiz jiletli teller; cezaevindeki mahkumlar gibi, "suç fiillerini önlemek için" tasarlanmıştır. Ülkenize girmeye çalışan Suriyeli çocuklar ve yetişkinler suçlu değildir." sözleriyle açıkladı. Olayın kamuoyuna yansıması üzerine Mutarox firması Avrupa'nın da gündemine oturdu. Firmaya sivil toplum örgütleri başta olmak üzere birçok çevreden teşekkür mesajları yağdı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir