Petrol
111.16
-1.15%
Euro
17.4031
0.09%
Dolar
16.6876
0.30%
Altın
974.99
0.21%
Borsa
2408
0.25%
Bitcoin
317.865
-6.04%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Türkiye BM'nin zenginler kulübüne kabul edildi

  Türkiye, BM bütçesine en fazla katkıda bulunan ülkelerden biri olduğu için "Cenevre Grubu"na kabul edildi.
  • 22.05.2014 - 10:57
  Türkiye BM'nin zenginler kulübüne kabul edildi

  Türkiye BM nin zenginler kulübüne kabul edildi #1

  Türkiye, BM bütçesine en fazla katkıda bulunan ülkeler arasında 25'incilikten 16'ncılığa yükseldi. Türkiye bu nedenle BM'ye en fazla para veren ülkelerin oluşturduğu "Cenevre Grubu"na kabul edildi.

  İDARİ VE MALİ KONULARDA SÖZ SAHİBİ OLDU

  Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin "Cenevre Grubu"na üyeliği hakkında bir açıklama yaptı. Türkiye'nin BM Birleşmiş Milletler (BM) zorunlu bütçesine yüzde bir oranından fazla katkı yapan "Cenevre Grubu" isimli ülkeler topluluğuna tam üye olarak kabul edildiğini belirten Dışişleri Bakanlığı, Cenevre Grubu'nun, BM'nin etkin şekilde çalışması yönünde faaliyetlerde bulunan ve idari/mali konularda görüş birliği içinde olan ülkelerin katıldığı gayrıresmi bir oluşum niteliği taşıdığını bildirdi.

  9 SIRA BİRDEN YÜKSELDİ

  Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin artan ekonomik gücü ve gelirine paralel biçimde 2013-2015 döneminde BM bütçesine zorunlu katkı payının yüzde 0,6'dan %1,3'e çıktığını, böylelikle Türkiye, BM bütçesine en fazla katkıda bulunan ülkeler sıralamasında 25. sıradan 16. sıraya yükseldiğini bildirdi. Bakanlık Türkiye'nin, BM şemsiyesi altında gönüllülük esasına dayalı insani ve kalkınma yardımlarını da son dönemde büyük oranda artırdığını duyurdu.

  ÖNDE GELEN ÜLKELER ARASINA GİRDİ

  Açıklama şöyle devam etti: "Ayrıca BM barışı koruma misyonlarına katkılarımızda önemli artışlar kaydederek, bu bakımdan da önde gelen ülkeler arasına girmiştir. İstanbul'u bir BM merkezi haline getirerek uluslararası gündeme yön veren şehirlerden biri yapma hedefimize yönelik olarak da son dönemde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Ülkemizin "Cenevre Grubu'na tam üye olarak kabul edilmesi, etkinliğine büyük önem atfettiğimiz BM teşkilatının çalışmalarına öteden beri sağlamakta olduğu kapsamlı ve nitelikli katkıların sonucunda sağlanan, memnuniyet verici bir gelişmedir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir