Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
480.168
1.19%
31ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 31 C
  Türkiye ile Avrupa arasındaki göçmen mutabakatı nasıl işleyecek

  Türkiye ile Avrupa arasındaki göçmen mutabakatı nasıl işleyecek

  Sığınmacı krizine kapsamlı çözüm getirilmesi amacıyla Türkiye ve Avrupa Birliği arasında mutabık kalınan plan uygulamaya girdi.
  • AA
  • 22.03.2016 - 02:33

  Sığınmacı krizine kapsamlı çözüm getirilmesi amacıyla Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında mutabık kalınan plan uygulamaya girdi. Plana göre, Türkiye'den AB'ye yasa dışı yollarla geçen Suriyeliler geri alınacak. Karşılığında AB Türkiye'dekilerden eşit sayıda sığınmacıyı topraklarına kabul edecek. Böylece, Türkiye'deki sığınmacı sayısında bir değişim olmayacak.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla 18 Mart'ta Türkiye-AB Zirvesi'nde varılan uzlaşmaya göre, Türkiye'den Yunan adalarına geçen tüm yeni düzensiz göçmenler Türkiye'ye gönderilecek. Dün yürürlüğe giren plan, insani krize son vererek kamu düzenini sağlamak için gerekli geçici ve olağanüstü bir önlem niteliğinde.

  Üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin konuya ilişkin verdiği bilgiye göre, sığınmacılar Yunan adalarına kaçak olarak gittiklerinde Türk, Yunan ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) görevlileri tarafından sorgulanacak. Bu kapsamda, 25 Türk görevli Yunan adalarına gitti. Bazı Yunan yetkililerin de Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

  Türkiye ile Avrupa arasındaki göçmen mutabakatı nasıl işleyecek #1

  ÜST SINIR 72 BİN SIĞINMACI

  Yunan adalarından Türkiye'ye geri gönderilecek, Türkiye'den de AB'ye yerleştirilecek sığınmacı sayısı en fazla 72 bin olacak. Bu sayıya ulaşılamazsa durum gözden geçirilecek. 72 bin aşılırsa uygulama karşılıklı durdurulacak.

  DENİZLERDE ÖLÜMLERİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

  Türkiye ve AB'nin denizlerde can kaybının önüne geçilmesi ve Avrupa'ya gitmek isteyen Suriyeli sığınmacılar için güvenli ve yasal yol açılması amacıyla üzerinde uzlaştığı planın, sığınmacılar için de caydırıcı olması hedefleniyor. Kaçak geçişlerin artık kapalı olduğunu gören sığınmacıların, yasal yoldan AB'ye alınacaklar listesine girmek için başvuru yapması öngörülüyor.

  TÜRKİYE'YE 6 MİLYAR AVROLUK FON

  Türkiye-AB mutabakatındaki "yük paylaşımı" ilkesi çerçevesinde, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için tahsis edilecek 3 milyar avronun kullanılması hızlandırılacak. Bu bütçenin bitmesi durumunda 2018 sonuna kadar 3 milyar avroluk ek fon hayata geçirilecek. Fonlar, sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve yaşam masrafları gibi sığınmacılara dönük somut projelere harcanacak. Projeler, bir hafta içinde belirlenecek.

  AB'YE GÖNDERİLECEK 25 BİN KİŞİLİK LİSTE HAZIR

  Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki mutabakat uyarınca, Türkiye’den AB ülkelerine gönderilecek 25 bin kişilik bir listenin Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından belirlendiği bildirildi.

  Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, geçen yıl Ege sahillerinden Yunan adalarına geçişle başlayan düzensiz göçmen krizinin önüne geçmek amacıyla yapılan mutabakata ilişkin soruları yanıtladı. Bu düzensiz göçmenlerin yüzde 56’sını Suriyeliler, yüzde 24’ünü Afgan ve yüzde 10’unu Iraklıların oluşturduğunu belirten yetkili, Yunan adalarına gidenlerin tamamının Türkiye üzerinden hareket ettiğini vurguladı.

  Yetkili, tarafların mutabakatı uyarınca Türkiye’den gönderilecek 25 bin kişilik bir listenin Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından belirlendiğini açıkladı. Yunanistan ve AB’den yetkililerin yarından itibaren mutabakat üzerinde çalışmak amacıyla Türkiye’ye geleceğini aktaran yetkili, bu görüşmelerin sonunda bir mutabakat metni olacağını dile getirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir