Petrol
93.66
0.30%
Euro
18.2497
-0.02%
Dolar
17.9566
-0.01%
Altın
1.028
0.02%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
434.753
-0.96%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Türkiye sınırına 1.5 kilometre uzaktalar

  Özgür Suriye Ordusu'nun askerleri, Independent'a çarpıcı açıklamalarda bulundu.
  • 08.12.2011 - 16:38
  Türkiye sınırına 1.5 kilometre uzaktalar

  Türkiye sınırına 1.5 kilometre uzaktalar #1

  Türkiye sınırından yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıktaki Ain El Beyda'nın tepelerinde konuşlanan Özgür Suriye Ordusu'nun askerleri, neden savaştıklarını Independent'a anlattı.

  Duyulan silah sesi askerlerin fazla ilgisini çekmiyor. ÖSO'nun askerleri, üslerinin bulunduğu geniş vadinin hemen karşısındaki çok katlı evi işaret ediyor. Kumandan Abo Muhammed, "İşte askerler orada" diyor.

  MUHAMMED FİRAR ETMEDİ

  Gazeteport'un haberine göre; Muhammed'in üzerinde sivil elbiseler, kamuflaj ceketi var, elinde ise AK-47. ÖSO'nun 150 üyesinin birçoğunun aksine, Muhammed Suriye ordusundan firar etmemiş. ÖSO askerlerinin barındığı metruk evlerin yakınlarındaki bir köyde yaşayan Muhammed, Nisan ve Mayıs aylarında rejim karşıtı barışçı gösteriler düzenlemiş.

  Haziran ayında Suriye ordusunun Dördüncü Tugayı kuzeye ilerlediğinde, Abo Muhammed Türkiye'ye gelerek, iki ay boyunca sınıra yakın bir sığınma kampında yaşamış. Ancak beklemekten yorulunca, savaşmak için Suriye'ye dönmüş. Muhammed, evini terk ederek muhalif güçlere katılarak ÖSO'yu meydana getiren sivillerden biri.

  KONSEY İLE İTTİFAK

  Türkiye'deki bir sığınma kampında bulunan ve ÖSO'yu yöneten Riyad el Esad, Suriye Güvenlik Güçleri'ne yapılan saldırılarda kendi sorumluluğu olduğunu iddia ediyor. Esad karşıtlarından oluşan ordu, Kasım sonlarında, Suriye Ulusal Konseyi ile görüşerek "beraber hareket etme" kararı aldı. Türkiye ve Batılı ülkeler ÖSO'ya silah temin etmedikleri yönünde ısrarcı. Ancak CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Türkiye'den Suriye'ye silah girişi yapıldığını öne sürüyor. Suriye devlet haber ajansları da, Salı günü ülke sınırında Türkiye'den giriş yapmaya çalışan 35 silahlı adamı engellediklerini açıkladı. Türk liderler sürekli olarak, Esad'a, aldığı sıkı tedbirleri durdurması çağrısında bulunuyor

  FRANSA İDDİASI

  Geçen ay, Fransız dergisi Le Canard, Fransız istihbaratının ÖSO ile irtibata geçtiğini ve "sınırlı" bir müdahaleye hazırlandığını yazmıştı. Abo Muhammed'e göreyse tüm bu iddialar asılsız. Kullandıkları silahların kendi devletlerine ait olduğunu dile getiren Muhammed, "Şimdiye dek ne Türkiye'den, ne de başka bir ülkeden destek almadık" diyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir